Враждата за катарския газ
Публикувано във факти.бг: Другата гледна точка за враждата в Персийския залив
Преди една година ставаше въпрос за нещо такова:
Сирия – това е враждата за газ в Европа между Русия и Катар. Перспективата за падането на режима на Асад – в Европа ще се появи газ от Катар. Енергийните експерти са добре запознати с това, че Асад никога няма да допусне през своя територия газопровод на Катар, който е враждебен към Иран. Ако на власт в Сирия дойдат сунити, газопровод между Катар, Саудитска Арабия, Йордания, Сирия и Турция ще бъде построен веднага. Крайната цел на маршрута ще е Южна и Централна Европа.
Първо това ще навреди на Русия. Европейците играят сложна игра със своите интереси. Нейната цел е цената на газа за европейците. Така руските проекти се конкурират с газопровода Набуко. Той от Австрия се движи към пазара в Германия. Естествено има го варианта и за газопровод от Катар. За това и Катар започна игра на война с Иран.
Това пише в своя анализ за News Front
Катар разполага със залежи 25 трлн. куб. м. газ. Добивът вероятно ще продължи още 160 години.
Катарският газ има много предимства пред руския. В това число влизат и по-ниските разходи, които ще позволят по-ниски цени за газ. Така той ще е доста по-труден за конкуриране на европейска земя.
По този начин Европа ще може да размахва картата с евтиния катарски газ, за да намали цените на руския.
Изведнъж обаче всичко се промени. В петък от „Новатек“ изявиха желание да се занимават с маркетинга на LNG, в сътрудничество с катарски компании. По това време в Москва се провеждаше руско – катарски форум.
Какво ще значи това? Ако страните постигнат съгласие, катарският газ за Европа да отиде в Азия, а газът „Ямал СПГ“ да отиде към Европа, за сметка на катарските продажби.
И все пак към днешна дата Катар е под ножа. Арабските държави изолираха дипломатически страната. Има версия, че това става с тихото одобрение на САЩ и Русия.
Факт е, че Катар днес е водещ доставчик на втечнен природен газ за Европа. В тази ниша страната е досаден конкурент за САЩ, както и за Русия, която в момента придвижва няколко свои ключови проекти.
Отношенията с Катар прекъснаха, намиращите се под американско влияние Саудитска Арабия и ОАЕ, както и намиращите се под руско влияние Либия и Египет.
Създава се впечатление, че Русия и САЩ са се договорили да осигурят на Европа достъп само до американски и руски газ. Европейците ще се опитат да се противопоставят. Вероятно ще бъдат заведени и дела.
В Европа има реален проблем. Изборът е между руския и американски газ. Други опции няма. Това, че САЩ се отказват да спонсорират зелената енергия и отдръпването на президента Тръмп от Парижкото климатчно споразумение, са част от същото представление.
В Европа оставаше последната надежда за доставки на енергия от Иран и Катар. В интерес на руснаци и американци обаче е да сложат ръка върху тези източници. Явно вече са се и договори по този въпрос. Най-малкото Русия няма да пречи на САЩ и арабските страни да занулят ролята на Катар.
Няма и да е изненадващо ако в даден момент към Катар полетят ракети „Томахоук“ Персийския залив и ракети „Калибър“ от Каспийско море информира фгакти.бг.
Така и шансовете на страната за домакин на Световното първенство през 2022 г. изчезват. Това ще е тежък удар. Не е ясно обаче и дали Катар ще се съхрани до тогава.
financebg.com