ЕС

Европейският съюз засилва банковия надзор

Вследствие на глобалната криза на финансовите пазари страните от Европейския съюз /ЕС/ искат да си сътрудничат по-тясно в контрола над европейските банки. Засега обаче няма да има общоевропейски банков надзор.
Миналата седмица финансовите министри от евросъюза се договориха в Словения за създаването на т.н. „групи по стабилността“, които да действат като система за ранно предупреждение при рисковани развития на опериращите в цяла Европа големи банки, застрахователни институти и инвестиционни компании.
Засегнати ще бъдат, например, „Дойче Банк“ и италианската група „Уни-Кредит“. Групите за стабилност ще вземат съвместни мерки за координиране на действията в случай на кризи.
„Всеки знае за съществуването на голям потенциален проблем при трансграничните групировки“, казва еврокомисарят по вътрешния пазар Чарли МакКрийви.
Досега банките, опериращи в няколко страни, са обект на надзор от всички компетентни национални власти. Германският федерален министър на финансите Пеер Щайнбрюк заяви, че постигнатото споразумение е първата важна крачка.
Според него това обаче не означава, че се изгражда единна общоевропейска служба за финансов надзор. Смисълът на споразумението е да се подобри сътрудничеството и конвергентността на надзора на европейско равнище.
В договореността, до която се стигна на срещата в Словения, се предупреждава за „повишената опасност от зараза“ при кризи на финансовите пазари в Европейския съюз“.
С оглед на все по-задълбочаващото се срастване между 27-те държави-членки на евросъюза трябва да се подобри координацията и взаимодействието на контрольорите.
За всеки финансов институт с крупни дъщерни фирми в няколко европейски държави ще се основе група за стабилност, в която ще са представени наздорните власти, централните банки и правителствата на съответните страни. Спогодбата ще влезе в сила на 1 юли т.г.
Германия гледа на задачите, свързани с координацията, като на първостепенни, обяви бъдещият държавен секретар във федералното министерство на финансите Йорн Азмусен в словенския град Брдо.
Очаква се федералният финансов министър Щайнбрюк, шефът на „Бундесбанк“ Аксел Вебер и президентът на Федералната служба по надзора в сферата на финансовите услуги Йохен Занио, лично да участват в заседанията на групите за стабилност.
Групите за стабилност няма да се събират само в случай на криза, а и в „мирно време“, както се изрази Азмусен. По този начин се цели подобряване на обмена на информация и гарантиране на безупречното сътрудничество в аварийни ситуации.
Колко често да се събират групите, обаче, няма да се определя формално. Плановете на министъра на финансите на САЩ Хенри Полсън, според които на фона на глобалната финансова криза драстично трябва да се реформира американския финансов надзор, не водят, по мнението на министър Щайнбрюк, непременно до цугцванг за Европейския съюз.
Щайнбрюк каза, че американците тепърва организират нещо, което европейците отдавна вече притежават. „Както знаете, американският финансов надзор е твърде фрагментиран“, заяви Щайнбрюк.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *