„Зелената икономика– възможности и предизвикателства“
СЪЮЗ НА ИКОНОМИСТИТЕ В БЪЛГАРИЯ
„Гласът на младите за силна икономика!”
Конкурс за есе на тема:
„Зелената икономика– възможности и предизвикателства“
Анотация:Настъпващите динамични промени в съвременния глобализиращ се свят, в който живеем, както и рисковете, пред които е изправена световната икономика – ускорената промянана климата,енергийната несигурностиекологичниянедостиг –изискват фундаментално преосмисляне на подхода, стратегиите и политиките за развитие на националните стопанства.Повечето стратегии за икономическо развитие и растеж, насърчаващи бързото натрупване на физически, финансов и човешки капитал, но за сметка на прекомерното разходване, изчерпване и деградиране на природния капитал оказватвредно влияние върху благосъстоянието на настоящите поколения, създават огромни рискове и предизвикателства пред бъдещето.
Зелената икономикапредлагапът за развитие, който намалявазависимосттаотвъглеродните емисии, насърчаваенергийната и ресурснатаефективност,ограничававлошаването на околната среда.Тя е преход от традиционното индустриално към зеленото производство, отказ от „удобството” на щедрата култура на масово, неефективно използване и „прахосване” на природните ресурси. Т.е. промяна в посока развитието на добра за природата ефективна икономика, базирана на създаването на по-вече добавена стойност с по-малка употреба и без загуба на природни ресурси, с дългосрочен хоризонт на планиране и целеполагане, съсзначителнонамаляване нарисковете пред околната средаиекологичните дефицити.Заключението на Европейската комисия е, че светът губи повече от разрушаването на природната среда, отколкото от последиците на продължаващата глобална финансова криза.
Преходъткъм зелената икономика изисква политики и мерки в няколко ключови области:инвестирането в обществената сфера и човешките ресурси, насърчаващо развитието на природосъобразни производства и потребление, както и създаването на нови, зелени работни места; увеличаване на разходите за опазване на живота и биологичното разнообразие; максимално ограничаване на капиталовложенията, които независимо, че повишават качеството на живот вредят начовешкотоздраве и околната среда; преминаване към използването на възобновяеми енергийни източници до постигане на пълна независимост от изкопаемите горива и атомната енергия; премахване на всички производства, застрашаващи околната среда и здравето на населението, задълбочаващи проблемите с отпадъците и вредните емисии на парникови газове.
Публичните политики и реформи, провеждани от правителствата в съответните страни имат ключова роля за насърчаване на иновациите и устойчивия растеж, за мобилизирането на финансови ресурси и избора на посока за промяна, в контекста на ефектите на зелената икономика. Тяхното проявление и възпроизвеждане в големи мащаби е цел на прехода към модела „зелена икономика”.
По правило, инвестициите в редица сектори, които могат да бъдат характеризирани като „изграден капитал“ и традиционно се считат за „кафяви“ сектори на икономиката имат значителен потенциал за осъществяване на трансформациите към зелена икономика. Проучванията показват, че в сектори като транспорт, енергетика и индустрия са налице големи възможности за спестявания на енергия и ресурси. Твърди се, че тези спестявания могат да бъдат увеличени и да станат двигатели на икономически растеж и заетост, генерирайки важни капиталови ефекти. Производителното използване на ресурсите е процес с многообразни измерения, тъй като е свързан с енергийната ефективност в реалното производство и с ползването на сградите, с ефективността на производствените ресурси и по-доброто управление на отпадъците.
Това е само една малка част от основните въпроси, свързани с икономическата трансформация към „зеления“ модел на икономическо развитие. Зелената икономика не облагодетелства една политическа перспектива пред друга, нито е лукс само за богатите индустриални държави. Тя е от важно значение за всички икономики, независимо от това дали са повече държавно регулирани или пазарно ориентирани. В същото време, преходъткъм зелена икономикае различен между отделните страни, тъй катозависи, кактоот спецификата наприроднияи човешкия капитална всяка една от тях, такаиотнейното относителнониво на развитие, нагласи и ценности.
Колко далече България отзелената икономика?
Националният конкурс „Млад икономист – 2014г.” за есе на тема„Зелената икономика – възможности и предизвикателства“има за цел да провокира мисленето и изследователското търсене на младите хора при отговора на важните въпроси на прехода към зелена икономика в РБългария, примерно:
Колко далеч е България от зелената икономика?
Зелената икономика: техническо предизвикателство или въпрос на политики?
Какъв модел на развитие и растеж стимулират публичните политики в България?
Казусът „кафява“ срещу „зелена“ икономика?
Как да преодолеем информационната асиметрия и как да развием екологичната интелигентност, ценности и нагласи в България?
„Зелените“ продукти и услуги – мираж или реалност; характеристики или процеси?
Какъв е пътят за преобразуването на компаниите в двигател на зелената икономика?
Кои са добрите практики за привличане на чуждестранни инвестиции в зелената икономика? и др.
Кои са особености на екологичния риск в застраховането?
Съществуват ли взаимозависимости между зелена икономика, устойчив растеж, заетост и доходи и др.?
Своите идеи, позиции и становища за предизвикателствата и възможностите на зелената икономка, участниците в конкурса могат да представят в свободно избранотематично направление[1]:
Зелената икономика в условията на криза
Ключови думи:кризи (климат, биоразнообразие, вода, горива, храна, глобална финансова криза); преструктуриране на капитала; зелена икономика; ефективно еко управление, устойчиво развитие, догонващо развитие; екологична цена; зелено кредитиране; екологична стабилност; зелена политика; енергийна ефективност; възобновяеми източинци; екологично оценяване.
2. Пътят към зелената икономика: изграждане на политически стратегии
Ключови думи:зелени сектори; зелени инвестиции, растеж и работни места; инвестиции в природен капитал; инвестиране в енергия и ресурсова ефективност; сценарии на инвестиции в зелена икономика; създаване на условия за „позеленяване на икономиката”; финансиране на зелената икономика, зелено кредитиране; еко застраховане; екологичният риск в застраховането; еко мениджмънт; еко образование.
3. Модели на икономическо развитие
Ключови думи: „кафява икономика“, зелена икономика; ограничения за икономически растеж; двигател на устойчив растеж; фактори на БВП; измерители на икономическото развитие; природен, физически и социален капитал; благосъстояние и качество на живот;оценка на околната среда и отчитане на природния капитал; екологични ограничения; защита на екологичните възможности; публични политики; пазарни стимули;предпоставкиза преход към зеленаикономика; източници на благосъстояние и др.
4. Корпорациите – двигател в прехода към зелена икономика
Ключови думи: зелени инвестиции; корпоративна отчетност; екологични стандарти; „зелени“ продукти; екоданъци; „екоизмиване“ (greenwashing); отговорна реклама – рекламна хитрост;екологична прозрачност; оценка на жизнения цикъл на продукта; екологична осведоменост; информационна асиметрия; модернизиране на икономиката; нови подходи за управление на информацията; субсидии в зелена икономика; зелена политика.
5.Зелената икономика като специфичен вид управление на предлагането:
на труд, продукти и услуги
Ключови думи: зелена икономическа политика; зелени работни места; зелени продукти; зелени услуги; екологични практики; екологични мигранти; еко практики; еко цели; зелени общестевени поръчки; природосъобразни производства; екологични организации; зелени проекти; екологичен туризъм; зелено производство.
Организационният комитет на конкурса „Млад икономист – 2014г.” под надслов „Гласът на младите за силна икономика!”,пожелава на всички участници – ученици, студенти, докторанти, млади специалисти и предприемачи, дръзновена и успешна творческа работа в търсенето на нови решения в областта на икономиката на бъдещето!
Проф. д-р ик.н. Нено Павлов,
зам. председател на УС на СИБ,
координатор на конкурса „Млад икономист-2014”