Иде светлият християнски празник Бъдни вечер

© Снимка:БГНЕС

Днес се празнува един от най-светлите християнски празници – Бъдни вечер. Семейството се събира в очакване на раждането на Божия син – Иисус Христос. Празникът Бъдни вечер е посветен на дома, огнището,както и на починалите предци – родственици.
Негово светейшество патриарх Максим ще води вечерното богослужение за Бъдни вечер от 18.00 часа в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“. Патриарх Максим ще произнесе в храма слово за празника. В службата ще участват главният секретар на Светия синод епископ Наум, Знеполският епископ Йоан – викарий на патриарха, Тивериополският епископ Тихон – председател на църковното настоятелство на храма „Св. Александър Невски“, духовници.
Видинската света митрополия посреща духовенство и светски гости за предстоящото Рождество Христово, а видинчани се готвят за Бъдни вечер. Рождественските богослужения във всички църкви на Видинската епархия ще започнат в 8 часа, а в 16 часа, по повод утрешния голям църковен празник Рождество Христово в митрополитския храм „Св. Николай“ във Видин се събира духовенството на Видинската епархия и представители на държавната и местната власт, както и бизнесмени.

Идеята на видинския митрополит Дометиан, който за втора година ще бъде домакин на тържеството, е обединяване на усилията на светската и духовната власт за просперитета на Видин, казва отец Поликарп, председател на църковното настоятелство в катедралния храм Св. Димитър:

По благочестива традиция се прочита Коледното послание от името на Светия синод и от името на Негово светейшество патриарх Максим и както и друга традиция повелява, ще бъдат раздадени на всички скромни благодатни подаръци.

Стопанките във всеки дом приготвят постни, но разнообразни ястия, които ще съберат фамилията пред трапезата.
Празничната трапеза включва обреден хляб, наречен „Боговица“, „Богова пита“, „Божичник“, „вечерник“, „светец“ или „харман“. Той е замесен с „мълчана вода“ от момата или от млада булка, като брашното е пресято през три сита. От тесто върху хляба се оформят изображения на нивата и домашните животни. Върху трапезата се нареждат нечетен брой ястия – 7, 9 или 11. Сред тях са пълнени чушки с ориз, сърми, боб, леща, варено жито, баница с тиква, ошав. Според традицията колкото повече са ястията, толкова по-богата ще е годината.

Вечерята започва с прекадяването на трапезата, стаите, оборите и градината, за да се прогонят злите духове. След четене на молитвата стопанинът разчупва питата с парата и първото парче от нея се оставя пред иконата за Бога, второто е за къщата, а останалите се разпределят на всеки член от семейството. Вярва се, че на когото се падне парата, той ще има най-голям късмет през годината. Обичаят повелява по време на яденето да не се става. Трапезата не се прибира, защото се вярва, че починалите идват да вечерят и да се погрижат за благополучието на живите.
Днешната коледна елха замества бъдника – пън от плодовито дърво, който горял цяла нощ на 24 срещу 25 декември в огнището, за да се помогне на раждането на новото слънце, на новия Бог, да му даде енергия и светлина. Елхата със запалените свещи символизира този обред. Основните цветове на украсата й са червено, жълто, златно – цветовете на слънцето и на огъня, а запалените свещи са като искрици от горящия бъдник.

На Бъдни вечер завършват и дългите 40-дневни коледни пости.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *