Какво не знаем за пазара на Тайван?
По целия свят малката азиатска държава Тайван е известна като родина на някои от най-големите и най-разпространени технологични марки по света, в това число един от лидерите на пазара на смартфони HTC, както и компютърните гиганти Asus и Acer.
Всъщност страната е една от най-конкурентоспособните икономики не само в Азия, но и по целия свят. Редица престижни световни форуми поставят Тайван сред първите места в своите класации. В последния доклад за световната конкурентоспособност (Global Competitiveness Report 2013-2014) страната заема 12-то място от 148 държави, изкачвайки се с една позиция спрямо миналогодишната класация. Според доклада представянето на Тайван е изключително стабилно през последните пет години, като основните причини за това са бизнес иновациите, високоефективният пазар на стоки и отличното образование.
Освен в доклада за глобалната конкурентоспособност на Световния икономически форум, Тайван неизменно е на първите места и в редица други престижни класации, в това число The tech 100 на BusinessWeek и 2009-2013 Innovation Ranking на The Economist Intelligence Unit.
През 2012 г. БВП на азиатската страна е 473,7 млрд. долара, което прави 37 700 долара на глава от населението. Икономическият растеж на годишна база е 1,13%. Тайван се ориентира предимно към износа, който е генерирал 301,1 млрд. долара. Чуждестранните поръчки за местни производители пък са в размер на 270,7 млрд. долара. Между 2005 и 2012 г. Тайван почти неизменно регистрира ръст на чуждестранната търговия, като най-силна в това отношение е 2011 г.
Тези впечатляващи макроикономически показатели се дължат преди всичко на добре развития ИКТ сектор в страната.Тайван държи първо място по пазарен дял в редица продуктови категории, в това число 54,4% при LCD мониторите, 85,3% при дънните платки и 89,4% при преносимите компютри.
Икономическите фактори зад тези успехи са няколко. На първо място са подобрените отношения на страните в Тайванския пролив и дерегулацията, целяща засилване на преките чуждестранни инвестиции от Китай. През юли 2009 г. Тайван се присъединява към Споразумението за обществените поръчки (СОП) на Световната търговска организация. Междувременно в периода 2004-2008 са сключени споразумения за свободна търговия с Панама, Никарагуа, Гватемала, Ел Салвадор и Хондурас. През 2010 г. е сключено и споразумение за икономическо сътрудничество между Китай и Тайван.
Икономическата стратегия на Тайван
В своята стратегия страната се фокусира върху три групи индустрии – нововъзникващи, „интелигентни“ и ключови индустрии в сферата на услугите.
В първата група попадат висококачественото селско стопанство, туризмът, зелената енергия, здравеопазването, културата и биотехнологиите.Към „интелигентните“ сектори спадат електрическите превозни средства, облачните услуги, зеленото строителство и патентната индустриализация.Ключовите сектори на услугите включват образование, електронна търговия, финанси, международна логистика, музикално и дигитално съдържание и др.
По всичко личи, че тази икономическа стратегиявърши работа. Данните от 2012 г. показват, че 20-те основни търговски марки в страната се оценяват на внушителните 12,41 млрд. долара. Сред тях освен споменатите в началото гиганти при смартфоните и компютрите влизат и други познати на потребителите брандове, като занимаващата се с мрежи и комуникации D-Link, компютърната Advantech, CyberLink, ZyXel, Uni-President и др.
Доказателство за високото качество на местните производители са редицата призови места, спечелени на престижни международни награди за дизайн, в това число германските iF и Red Dot Award, щатската IDEA и японската G-Mark.
Защо Тайван?
Тайван може да се похвали с редица предимства, обуславящи икономическите успехи на страната. На първо място това са ясно изразените индустриални клъстери и експортни центрове. Освен това, страната непрекъснато увеличава инвестициите в научна и развойна дейност, има силно присъствие на азиатските пазари, а квалифицираните специалисти са на изключително високо ниво.
Освен с непрекъснат ръст на инвестициите в научна и развойна дейност, страната може да се похвали и със стабилно нарастване на щатските патенти, издадени за местни производители. Данните на американският патентен офис сочат, че през 2011 г. броят на патентите е 8781 спрямо 4667 през 2000 г.
Голям е и броят на международните компании, които имат свои центрове в Тайван. В момента 40 лидери в различни сфери имат представителства в страната, като в това число могат да бъдат отличени Еriccson, Dell, Fujitsu, Microsoft, IBM и др.
От изключително важно значение е и стратегическата локация на Тайван. Страната се намира на между 2 и 4 часа по въздух от основните азиатски индустриални центрове-Токио, Хонконг, Сеул, Пекин и др.