Кризата свършва, но добрите времена няма да се върнат
Според нов доклад на МВФ кризата е към края си, но възстановяването ще е болезнено. Това важи и за българската икономика, която остава в примката на рецесията
Според нов доклад на МВФ кризата е към края си, но възстановяването ще е болезнено. Това важи и за българската икономика, която остава в примката на рецесията, а след кризата ще трябва да се преструктурира изцяло. Икономическият растеж се връща към положителни стойности, краят на рецесията наближава.
Тези добри новини идват от публикувания доклад на МВФ „Перспективи пред световната икономика”. Но икономическото възстановяване ще бъде бавно.
Главна причина за това е разстроената финансова система. МВФ изтъква, че държавните помощи, благодарение на които бе предотвратен тотален срив на световната финансова система, ще трябва постепенно да се оттеглят – но с изключителна предпазливост, посочва „Дойче веле“. Икономическото „здраве” ще продължи да зависи от стабилността на финансовия бранш.
Травмата от кризата ще се усеща години наред
Главният икономист на МВФ Оливие Бланшар коментира новия доклад така: „Можем да кажем, че възстановяването е започнало. Цифрите за следващите тримесечия би трябвало да са положителни, в повечето държави очакваме положителен растеж.
Преди една година нещата изглеждаха доста по-зле. Сега сме убедени, че възстановяването е започнало. Поне за следващите 6 месеца тенденцията е положителна. Не можем обаче да даваме прогнози за времето след това.” Икономистите остават силно загрижени за икономическото бъдеще.
Възстановяването зависи от частното потребителско търсене, от консумацията – но няма гаранции, че тя ще е достатъчно силна, казва Бланшар.
През следващите няколко години потребителите по света ще са травматизирани от кризата. Това важи най-вече за потребителите в най-големия досега пазар: САЩ. Бланшар предупреждава: „Има риск частното потребителско търсене да не набере скорост. Тогава, независимо от другите фактори, ще имаме или повторна рецесия, или много забавено възстановяване.”
Безработицата ще расте
След като през 2009 година световната икономика се сви с около 1 процент, МВФ прогнозира сега, че през 2010 година тя ще се разшири с около 3 процента.
Този ръст е обаче много по-нисък в сравнение с растежа в предкризисния период. През по-голямата част от 2010 година развитите икономики ще растат, макар и тромаво, а безработицата ще продължи да са увеличава. По-интензивно ще е възстановяването в държавите с формиращи се пазари, които през 2010 година ще имат 5 процента растеж, движен главно от Китай, Индия и други азиатски икономики.
Едно е ясно: добрите времена от преди кризата няма да се върнат. МВФ прогнозира, че средният световен растеж за периода 2010-2014 година ще е малко над 4 процента, или под нивото на растежа от преди кризата. В еврозоната през 2010 година ще има само 0.3 процента ръст, придружен от 11.7% безработица, което е с почти 2 процента повече от параметрите през 2009 година. Испания ще остане сред най-закъсалите в това отношение европейски държави с прогнози за над 20 процента безработица.
Българската икономика ще продължи да се свива
Европейските държави с формиращи се пазари, сред които е и България, ще имат среден ръст от 1.8 процента през 2010 година. Но икономиката на България, която според МВФ се намира в „тежка рецесия”, ще продължи да се свива; през 2010 година свиването ще възлиза на 2.5 процента.
Според МВФ развитието в България зависи много от общото подобряване на световния икономически климат, тъй като то е определящо за обема на българския износ. МВФ стига да извода, че предишното българско правителство очевидно е игнорирало кризата – според експертите до средата на 2009 година фискалната политика на България не е била нагодена към новия икономически климат.
През първите 7 месеца постъпленията са намалели с 10 процента в сравнение със същия период през 2008 година, а разходите са се увеличили с 24 процента. Така фискалният излишък, с който България влезе в кризата, се е превърнал в дефицит. След кризата икономиката на България ще трябва да се преструктурира изцяло, заключава МВФ.
Финанси