Осми пореден месец – август 2018 година, икономическото доверие в Еврозоната се срива и влошава, сочи проучване на Европейската комисия (ЕК), цитирано от „Бизнес инсайдър“.
Индикаторът за икономическо доверие в 19-те страни от зоната с единна валута е спаднал до 111,6 пункта през август от 112,1 през юли, продължавайки негативната тенденция след отбелязания връх от нивото от 115,2 пункта през декември.
Показателят на ЕК за бизнес климата, който помага да се идентифицира фазата от бизнес цикъла, също се е понижил до 1,22 пункта през август от 1,30 пункта през юли, следвайки подобна тенденция след достигнатите 1,63 пункта през януари.
Показателят за индустрията спада до 5,5 пункта от 5,8 пункта през юли, макар че очакванията за производството са се възстановили след понижението през юли.
Проучването миналия месец предполагаше, че търговското напрежение между Европейския съюз и САЩ, което доведе до налагането на американски мита върху вноса на стомана и алуминий от Европа през юни, както и до заплаха за нови мита върху автомобили от ЕС, е повлияло върху настроенията. Двете страни обаче се договориха да развият търговските си отношения. Митата на САЩ върху вноса на стомана и алуминий от ЕС останаха в сила но заплахата за същите действия срещу европейските автомобили се смекчи.
Доверието в сферата на услугите, които генерират над две трети от брутния вътрешен продукт на еврозоната, се е влошило до 14,7 пункта от 15,3 пункта през юли.
Потребителското доверие също е спаднало до -1,9 пункта през август от -0,5 пункта през юли.
Очакванията за потребителската инфлация за следващите 12 месеца са се вдигнали до 18,2 пункта, което е близо до средносрочното ниво от 18,6 пункта. Очакванията за продажните цени в индустрията са се увеличили до 10,3 пункта от 9,6 пункта през юли.
Еврозоната и Европейският съюз са забавили икономическия си растеж още от началото на 2018 г. Според европейската статистическа агенция както еврозоната, така и ЕС-28 отбелязват ръст на икономиката от 0.4% на тримесечна база. Това е най-слабият напредък в страните с единна валута от 6 тримесечия. Спрямо първото тримесечие на 2017 г. ръстът на еврозоната е 2.5%, докато този на всички страни членки е 2.4%. Резултатите са под средните очаквания на икономистите. През последното тримесечие на миналата година годишният ръст на БВП в еврозотрината и ЕС беше съответно 2.8% и 2.7%, докато тримесечният – 0.7% и 0.6%.
Анализаторите предупредиха за очаквано забавяне на растежа на европейската икономика през тази година след силната 2017 г. От Европейската централна банка също коментираха техните прогнози след последното заседание на управителния съвет през миналата седмица, като президентът Марио Драги посочи, че е взел предвид по-песимистичните очаквания за тази година.
Ели ЯНЕВА