Офшорен център за търговия с юани ще има и в Калифорния

Най-голямата китайска банка ICBC планира да изгради офшорен сетълмент център за търговия с юани в САЩ. Както съобщава Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) в събота, тя е сключила споразумение с властите на Лос Анджелис за създаването на такава платформа. С тази стъпка се проправя пътя за по-широка търговия с китайската валута в Съединените щати, казва ICBC, цитирана от Ройтерс.

Целта на споразумението е да се засили сътрудничеството в областта на международните разплащания и създаването на т. нар. клирингова къща, чрез която ще се извършват търговски сделки в юани.

Решението за създаване на офшорен център за юани в най-големия щат в Съединените щати ще положи основите за по-голяма търговия с юани с Китай, заявява ICBC в изявление.

За първите девет месеца на 2014 г. трансграничните трансакции между Съединените щати и Китай са достигнали повече от 160 милиарда юана, показват данни на ICBC.

Споразумението се случва в момент, в който много други страни са по-напреднали от САЩ в създаването на трансграничната търговия с юани.

Наскоро подобни центрове бяха създадени в редица европейски държави. Така например се очаква скоро Bank of China да осъществява трансакции с юани във Франкфурт. Споразумението бе подписано в края на март. Централната банка на Англия подписа споразумение с Централната банка на Китай за осъществяването на клиринг и сетълмент в юани на 31 март. Сделката е „огромна стъпка напред“ към създаването на клиринговата къща „много скоро“, заяви тогава финансовият министър Джордж Озбърн.

Само за последната една година употребата на китайския юан в Германия и Великобритания нараства почти двойно. Това се случва на фона на битката между Лондон и Франкфурт за титлата европейски център за търговия с азиатската валута.

Китай се опитва да наложи своята валута сред международни инвеститори и в средносрочен план да я превърне в глобална резервна валута. През първите девет месеца на тази година Китай осъществил около 15 на сто от търговията си с юани. През 2009 г. този дял все още бе по-малко от един процент.

Като цяло юанът бетонира позицията си като седмата най-използвана валута за разплащания в глобален мащаб. Делът й в общите плащания е 1,57%, показват данни на SWIFT. Въпреки това доларът и еврото продължават да доминират в международната търговия.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *