Пазарът на имоти през 2015 г.: Край на мрачния период, нов възходящ цикъл
Мрачният период за пазара на имоти е приключил. Жилищният пазар вече отчита устойчиви ръстове и на сделките, и на цените, нагоре върви и пазарът на бизнес имоти, особено в сегмента на офис площите, както и при строителството. Спадът във ваканционния сегмент поне частично се компенсира от други групи купувачи, които навлизат на мястото на руснаците, а за инвестиционния пазар добрата новина е, че чуждите инвеститори са спрели да се оттеглят.
Около тези мнения се обединиха участниците в първата от серия кръгли маси за състоянието на сектора на имотите, организирана от портала Imoti.net, част от медийната група Инвестор.БГ АД, по повод първите годишни награди, които порталът ще връчи в началото на следващата година.
Награди ще бъдат връчени в седем категории, като участие в надпреварата могат да вземат всички компании от сектора. Номинациите стартират на 14 декември и се предвижда да продължат до 15 януари. След това до 20 февруари ще тече оценяването на кандидатите. То ще се осъществи на два етапа – оценка от потребителите и оценка от експертно жури по точно зададени критерии. Самите награди са предвидени да се връчват през февруари 2016 г.
Въпреки добрите перспективи за устойчиво развитие на пазара и навлизането му в нов възходящ цикъл проблемите на бранша остават едни и същи – високата степен на непрозрачност и липсата на каквато и да било регулация, която да обуздава нелоялната конкуренция и да пресече некоректните практики на пазара.
Жилищният пазар – тласък от вътрешни двигатели
В София и другите големи градове се наблюдават ръстове на търсенето, на броя сделки и на цените, а оттам се очертава и засилване на новото строителство, коментира Полина Стойкова, изпълнителен директор на консултантската компания Bulgarian Properties.
Това цялостно раздвижване идва основно от вътрешни фактори и засиленото местно търсене, което е предпоставка за по-устойчиво развитие на пазара, посочи тя. Водещите фактори, които дърпат пазара напред, са икономическият растеж, ръстът на средната работна заплата, по-ниските лихви, ръстът при ипотечното кредитиране, а не на последно място – и по-добрата достъпност на имотите. Съотношението на цените към доходите е три пъти по-ниско в сравнение с периода на бума отпреди 2007-2008 г., подчерта Стойкова.
Изпълнителният директор на Адрес Недвижими имоти Георги Павлов допълни, че през миналата година компанията му е била най-смела в прогнозите си за жилищния пазар през 2015 г., но се е оказала права. Очакванията за ценови ръстове от порядъка на 10 на сто на годишна база се оправдават, посочи той.
В Пловдив и Варна се отчитат ръстове от порядъка на 8 на сто, а в София и Бургас – от около 10 на сто. По думите му обаче тези ръстове показват, че пазарът не е балансиран и предлагането изостава от търсенето. Ръстът на новото строителство трябва да компенсира този дефицит, защото стартират все повече нови проекти, коментира Павлов.
Той предупреди обаче, че има риск от свръхпредлагане във високия сегмент от жилищния пазар. Стартират се все повече големи жилищни проекти – с по повече от 500 жилища в тях. В България обаче няма опит с реализацията на подобни проекти, допълни той.
Що се отнася до луксозните жилища, пазарът, макар и концентриран в София, е изключително динамичен и дефицитът на предлагане е ясно видим. Цените достигат 1 500 – 2 500 евро на кв.м, а при наем луксозните имоти носят възвръщаемост от 5-7%, коментира Ирена Перфанова от Estate Tribune, която е и председател на Управителния съвет на Националното сдружение „Недвижими имоти“. Обикновено купувачите на луксозни имоти не се насочват към този сегмент от пазара при търсене на първо жилище, а на второ и следващо, като все повече инвестират и на пазари извън страната. Най-популярни са Гърция, крайбрежието на Италия, Лондон и други, допълни тя.