Пентагонът разработва двигател без гориво

Не много отдавна Агенцията за отбранителни научноизследователски проекти при Министерството на отбраната на САЩ – DARPA – отпусна солидна безвъзмездна помощ на британски учени от Университета в Плимут за разработване на аналог на вълновия двигател EmDrive, който може да работи… без гориво.

Ще се задвижват ли бъдещите ракети от двигатели без гориво е въпрос без отговор в момента
(снимка: CC0 Public Domain)

Британският инженер Роджър Шоуър замисли двигателя EmDrive в началото на 2000-те и основа собствена компания, която да го разработи. Шест години по-късно той представи първия прототип на иновативното устройство: конусовиден резонатор, в тесния край на който е монтиран мощен магнетрон. Когато магнетронът генерира микровълни, те се отразяват от резонатора и се усилват от единия край на устройството до другия, информира technews.bg.

Дизайнерът твърди, че това създава, макар и фин, дисбаланс на налягането, което пък създава тяга. Следователно EmDrive не се нуждае от гориво и не произвежда отпадъци.

Резултат с изображение за „Пентагонът“

Според Шоуър, поради директното преобразуване на електричеството в тяга, няма и загуба на инерция, каквато неминуемо би настъпила при наличието на междинни връзки, а двигателят уж не нарушава законите на Нютон.

Разбира се, това предизвика много въпроси и коментари от научната общност. Има твърде много неразбираеми моменти в дизайна на двигателя EmDrive: изследователите все още не са успели да докажат нито несъстоятелността на теорията, нито характеристиките на изобретението.

Резултат с изображение за „Пентагонът“

Но британското Министерство на търговията и промишлеността даде безвъзмездна помощ на създателя на вълновия двигател и НАСА проведе тестовете му. Сега инж. Майк Макъллок от Университета в Плимут, който изложи теорията за квантовата инерция, получи 1,3 милиона долара от Пентагона за разработване на двигател, който работи без гориво.

Макъллок отдавна изучава противоречивия двигател EmDrive на Шоуър и е убеден, че квантовата инерция ще направи революция в космоса. Той вярва, че с развитието на тази технология сателитите няма да се нуждаят от гориво: всичко, от което ще се нуждаят, е само източник на електричество – например слънчева светлина.

 

 

 

 

financebg.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *