Просрочените задължения на гърците към данъчните власти са €76,4 млрд.

Просрочените задължения на гърците към данъчните власти в края на март са възлезли на 76,4 млрд. евро и вече всичко показва, че до средата на лятото те ще надхвърлят „главозамайващата“ сума от 80 млрд. евро, съобщава гръцкият сайт нюз.ин.

Просрочените задължения на гърците към данъчните власти в края на март са възлезли на 76,4 млрд. евро и вече всичко показва, че до средата на лятото те ще надхвърлят „главозамайващата“ сума от 80 млрд. евро, съобщава гръцкият сайт нюз.ин.

По данни на службата за приходите в Гърция през март неплатените данъци са били в размер на 989 млн. евро, в резултат на което новите просрочени дългове от началото на годината са достигнали 3,4 млрд. евро. Ако към тях се прибавят и натрупаните просрочени дългове от 72,9 млрд. евро, общите просрочени задължения възлизат на 76,4 млрд. евро.

В периода 2010-2012 г. просрочените дългове са нараснали с 23,5 млрд. евро или със 7,8 млрд. евро на годишна база, а между 2013 г. и 2014 г. те са се увеличили с 23,5 млрд. евро или с 11,7 млрд. евро на година.

За шестте години на рецесия и рестрикции дълговете на гърците към данъчните са скочили от 29,3 млрд. евро (в края на 2009 г.) на 76,4 млрд. евро в началото на април 2015 г., като се отбелязали ръст от 47 млрд. евро.

Тенденцията към нарастване на тези задължения към държавата с един милиард евро на годишна база, която се очерта през 2013 г., и е продължила и през 2014 г. изглежда се е запазила и пред първите месеци на 2015 г., пише гръцкото електронно издание.

Междувременно гръцкият финансов министър Янис Варуфакис се

съгласи с някои от условията на кредиторите

в блог, публикуван в деня, в който финансовите министри от еврозоната се срещат в Рига за оценка на напредъка в пакета реформи, информира агенция Ройтерс.

„Настоящите противоречия с нашите партньори не са непреодолими“, написа Варуфакис в блога. „Правителството ни има силното желание да реформира пенсионната система (например, чрез ограничаване на ранното пенсиониране), да продължи с частичната приватизация на държавни активи, да създаде напълно независима данъчна комисия“, казва той.

„Данъчната система в Гърция трябва да бъде подобрена, а приходните органи трябва да бъдат освободени от политическо и корпоративно влияние“, продължава министърът. „Пенсионната система е болна. Пазарът на труда е опропастен от кризата и е дълбоко сегментиран. Държавната администрация спешно се нуждае от модернизация, а държавните средства трябва да се използват по-ефективно“, казва още Варуфакис.

Европейската комисия обаче отхвърли вероятността да бъде постигнато споразумение за Гърция на днешното заседание на Еврогрупата в Рига.

Страните от еврозоната и Международния валутен фонд казват, че не могат да продължат да наливат милиарди евро от спасителните фондове в страна, която отказва да се модернизира. За да получи Гърция още заеми, кредиторите искат от нея реформи, които да направят държавната администрация и бизнес правилата по-ефективни: премахване на множеството данъчни облекчения, отхвърляне на пречките за масови съкращения за борещия се за оцеляването си бизнес, рестартиране на голяма прог

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *