Рекордна цена за 6 км от Околовръстния път на София
За да бъде довършена Западната дъга на Околовръстното шосе на София, са нужни 350-400 млн. лв. Става дума за 6 км от „Люлин“ до бул. „Цар Борис III“. Изчислението на око направи премиерът Бойко Борисов. Той се ожали, че това ще е последният участък от обходите на София, който ще се построи, а докато това стане, прибирането му в Банкя щяло да продължи да бъде трудно. Миналата година регионалният министър Лиляна Павлова заяви, че тези 6 км плюс продължението от 5.5 км, което ще бъде открито на 14 септември, ще струват 200 млн. лв.
Вчера заедно с министър Павлова и шефа на пътната агенция Лазар Лазаров Борисов нагледа строителството на участък 2 от Западната дъга, който прави връзка на така наречената Северна скоростна тангента с магистрала „Люлин“. Там от вчера е отворено едното платно на моста на разклона за с. Мрамор. Отсечката от 5.5 км струва 102 милиона лева и както уверяват строителите, трябва да е готова до 14 септември. Така ще се прекратят километричните опашки, които се образуваха, защото строителството вървеше, без да се спира движението. Остава нерешен обаче друг сериозен проблем – все още няма отклонения от тангентата към столицата. Те са били „пропуснати“ в заданието към строителя. Сега се налагат скъпи отчуждения, а проектите и строителството ще се правят в бъдеще, информира в.Сега.
Следващата стъпка в разширението на Околовръстното ще е поетапно изграждане на участък на Южната дъга от „Младост“ към автомагистрала „Тракия“, увериха групово вчера управляващите. Пред БНТ столичният кмет Йорданка Фандъкова заяви, че от Агенция „Пътна инфраструктура“ са я уведомили, че първият етап може да се започне още през 2017 г. с изграждане на кръстовище на пътния възел на Горубляне. В момента това е едно от най-натоварените трасета в София, в което четирилентов път се влива в една лента и при интензивен трафик се образуват гигантски тапи. Колко ще струва новият път, откъде ще се осигурят средства и кога евентуално би бил завършен, не стана ясно. Едва след това обаче щяло да започне изграждането на участък, който „ще свързва вътрешността на града с магистрала „Люлин“. Според идеи отпреди десетина години от резиденция „Бояна“ до „Люлин“ трябваше да има тунел и естакада над бул. „Цар Борис III“. Парадоксът е, че това е изключително натоварен участък, който се ползва основно от обикновените граждани, които така избягват неудобствата да стигнат от южните до северните части на града през задръстения център.
financebg.com