Румъния създава министерство за еврофондовете?

Във връзка с новото споразумение от предпазен тип, което страната подписа тази пролет, държавният глава заяви, че се е срещнал с делегацията на МВФ, ЕС и Световната банка и по думите на ръководителя на мисията на МВФ в Румъния Джефри Франкс страната е изпълнила всички цели за първото тримесечие.
В края на юни МВФ одобри първата оценка по споразумението и предостави на разположение на Румъния втория транш от 481 милиона евро. Първият транш от 67 милиона евро бе отпуснат при подписването на споразумението, което е на обща стойност около пет милиарда евро (3,6 млрд. евро от МВФ, 1,4 млрд. евро от ЕК и 0,4 млрд. евро от Световната банка).
Бъсеску отново подчерта, че е необходимо създаването на министерство, което да се занимава с администрирането на еврофондовете и добави, че вече е решено кой да оглави това министерство.
„Трябва да бъде човек, който се ползва с доверие в Брюксел, който може да ръководи една структура и да управлява европейските пари. Знам кой ще бъде, вече е съгласувано с премиера“, заяви държавният глава.
Фаворит в надпреварата за бъдещото министерство, според някои политически източници, е президентският съветник Леонард Орбан, бивш еврокомисар по езиковото многообразие, посочва в. „Гъндул“. Досега Орбан не е коментирал евентуалното си номиниране за поста.
Президентът също така подчерта, че антикорупционните действия по митниците са дали резултати по отношение на приходите и че те ще продължат.
„Увеличиха се приходите от акцизи в следствие на действията за борба с данъчните измами, особено акцизите от цигари, вероятно като ефект от акциите по митниците. Между
другото, тези акции ще продължат. Който мисли, че са свършили, се лъже. Вече са подети и други действия, за да се изкорени този процес на контрабанда. Държавните институции имат и други начини за наблюдение над митниците“, подчерта Бъсеску, цитиран от в. „Котидианул“.
При серия от акции в началото на тази година Националната дирекция за борба с корупцията задържа близо 200 митничари и гранични полицаи, заподозрени във вземане на подкупи.
Бъсеску коментира като „провал“ опитът за продажба на пакет акции на петролната компания Петром, но подчерта, че решението е било правилното.
Миналия месец румънската държава не успя да продаде на борсата 9,84 процента от акциите си в Петром, чийто мажоритарен собственик е австрийската група ОЕмВи и обяви, че ще представи нова оферта в подходящ момент.
„Решението беше да не падаме под определена цена поради една проста причина: Румъния не трябва да бъде бъркана със страните, които са принудени да продават активите си, за да могат да плащат заплати и пенсии. Ние минахме през този риск миналата година и взехме мерките, които трябваше да бъдат взети“, подчерта Бъсеску, цитиран от „Котидианул“.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *