Финансовият министър представи антикризисните мерки пред парламента

Парламентът изслуша финансовия министър Симеон Дянков, койтопредстави пред депутатите приетите и одобрени от правителството антикризисни мерки. Според него те са своевременни и ще дадат своя резултат.
Министърът е на мнение, че огласените мерки за излизане от кризите са причина за оптимизъм и посочи като доказателство за това намаляващия ръст на безработицата.
Спадът на безработицата с около 4400 души през март е сигнал, че икономиката започва да се съживява, каза пред депутатите финансовият министър Симеон Дянков и им представи вече известните антикризисни мерки. По думите му те ще донесат допълнителни приходи в размер на 1,6 млрд. лв. : „Беше хубаво тези мерки да са предприети още през есента на 2008 г., когато кризата реално започна. Тогава те щях да имат по-силен ефект.“
Причина за оптимизъм ли са новите мерки на фона на задълбочаващите се бюджетни проблеми – попита риторично Дянков: „И тук отговорът е да.“
Той не пропусна да напомни и за необезпечените договори на предишното управление: „Тези разкрития показват за пореден път, че предишното правителство е управлявало с цел личен интерес. България има възможност да стане богата държава, когато се управлява за обществения интерес. Все по-уверен съм, че на Бойко Борисов и на целия ни екип се е паднала тежката задача – да направим България модерна европейска държава.“
Дянков каза още, че предстоят да се приемат и други мерки, по-дългосрочни, които ще имат за цел реформа в здравната и пенсионната система. Анализ по тях ще бъде представен до края на май пред Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Въпреки желанието за дебат по антикризисните мерки както от ляво, така и от дясно в парламента, такъв не се състоя, тъй като предложението за разисквания беше отхвърлено от мнозинството.
Лидерът на ДСБ Иван Костов коментира, че страхът от правене на реформи явно е по-голям от страха от кризата: „Даваме тази подкрепа от дясно за това управление, за да направи реформи, за да изведе страната от кризата, а не от популистки съображения. Но не виждаме в тези мерки точно тези реформи, които могат да спасят страната.“
Според председателя на СДС Мартин Димитров предлаганите от правителството антикризисни мерки няма да напълнят дупката в бюджета: „Нужен е по-мащабен антикризисен план. Този е стъпка, която може да се окаже недостатъчна.“
Представените от министър Дянков антикризисни мерки в никакъв случай не решават генералния въпрос за дефицита, който заплашва още в следващите няколко месеца да се разшири значително – коментира депутатът от Коалиция за България и бивш финансов министър Пламен Орешарски: „Сега е време да се мисли за третия кръг антикризисни мерки. Тези, които току-що ни бяха представени, не са достатъчни, за да се запълни дефицита, реализиран дори за първите два месеца на тази година, който днес от официалните данни става ясно, че е 1 400 000 000, а тук мерките, които са посочени, са няколкостотин милиона.“

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *