Чешки бизнесмен у нас: Мафията вече не е проблем, но наетите не работят

В България преди мафията имаше много силни позиции, което е трудно да се отрече. Известно време трябваше да бъда с постоянна охрана – стояха и пред стаята ми в хотела, когато трябваше някъде на пътувам, се обаждах на нашето посолство къде отивам, кога ще се върна и по кой път.

За щастие, това отмина, разказва чешкият бизнесмен Отокар Весели, съсобственик на компанията „Камък и пясък“, която има производствени мощности в България, Сърбия, Румъния, Унгария и Турция.

Сръбският вестник „Политика“ препечатва част от интервюто му, дадено за авторитетния чешки седмичник „Тиден“. Проблемът с работниците с фирмите беше, че много крадяха, продължава разказът си за България чешкият бизнесмен.

Въведохме тайни мерки, между останалите и камери, но винаги, когато трябваше да прегледаме записите, заснетото изчезваше, уж заради вирус в компютъра. Бяхме принудени често да назначаваме нови шефове.

Сега обаче вече не избирам мениджърите си сам – наех агенция, това е много скъпо, но гарантират компенсация, ако не си свършат работата както трябва, казва Весели.

В отговор на въпрос като че само някоя от такива агенции може да се справи с местните работници, бизнесменът казва: „Балканският манталитет е особен. Аз съм бърз и непосредствен и не понасям дългите приказки, това бави.

Румънците, българите и сърбите често водят излишни разговори. С времето разбрах, че трябва да ги оставя да се изприказват, за да имат чувството, че са стигнали сами до някакво предложение или решение и да го приемат като свое.

В началото си мислех, че това е бойкот на чужденците, дошли в тяхната страна да се занимават с икономика и да ги управляват. Не, те просто са такива. Работниците там пушат много, мисля, че от пушенето губят около една четвърт от работното време.

Стига един да почне, веднага се образува групичка, в която се пуши и приказва, а работата чака. От началото на август е въведена забрана за пушене във всички наши фирми в България“, обяснява чешкият бизнесмен. „Те имат по същество комунистически закон за труда.

Шефът на фирмата няма възможност за неизпълнение на трудовите задължения да премести един работник, като при това му намали заплатата. Дори и да го премести на друга работа, не може да му намали заплатата.

Не искахме за нас да се говори, че експлоатираме хората и в началото на всички предложихме прилични заплати. Но те не работят. Възнамеряваме от Нова година да въведем нова система за заплатите и на цената да изгубим половината си работници.

По-опитните инвеститори се справиха по-добре – дават много ниска основна заплата /минималната е 180 лева, тоест 90 евро/, така че половината от заплата може да варира“, казва Весели.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *