Свят

10 любопитни факта за интернет

Всеки един от нас използва онлайн ресурси ежедневно, но дали се замисляме как точно работи интернет и какво представлява световната интернет мрежа (World Wide Web). Интернет е вероятно най-забележителният феномен на модерната епоха, който ежедневно променя начина, по който организираме времето и изпълняваме задълженията си.

Ефектът на интернет върху човечеството е по-голям от всяка предишна технология, защото той ни свързва с всичко и всички. Вие вероятно осъзнавате колко зависими сте от глобалната мрежа, но със сигурност информацията на PC Mag ще ви впечатли. От медията са събрали 10 невероятни статистически данни за Интернет.

Преди да продължите, кликнете тук, за да разберете какво се крие зад интернет съкращенията, или тук, за да разгледате тези 9 начина да подобрим интернет скоростта си.

1. Интернет потребителите са 3 милиарда

Интернет потребителите са 3 милиарда. Това означава, че 3 на всеки 7 души, живеещи на Земята използват глобалната мрежа. 48% от интернет потребителите са от Азия, 21,8% – от Северна и Южна Америка, 19% – Европа, 9,8% – Африка, а останалата част е от Океания.

2. Броят на уеб сайтовете е 1 милиарда

Една трета от уеб сайтовете са били създадени през 2013 година, а ръстът продължава да бъде много бърз. Въпреки това, повечето от тях не са активни. Повечето хора не разполагат със собствен уеб сайт, но броят на тези, които имат блогове расте много бързо.

3. Google.com, Facebook и YouTube са най-популярните уеб сайтове

Това са десетте най-популярни сайта:

– Google.com

– Facebook.com

– YouTube.com

– Yahoo.com

– Baidu.com (китайска търсачка)

– Wikipedia.org

– Twitter.com

– Qq.com (китайски портал)

– Amazon.com

– Taobao.com (китайски онлайн магазин)

4. Facebook има близо 1,3 милиарда активни потребители

Почти половината от всички потребители на интернет ползват Facebook. Ето защо социалната мрежа доминира в интернет пространството. Потребителите на Google+ са 581 милиона, а на Twitter – 289 милиона.

5. Всяка секунда се правят 45 000 търсения в Google

В Google.com се правят средно 45 000 търсения в секунда. Това се равнява на около 3,5 милиарда търсения на ден. Едно е ясно, колкото повече информация става достъпна онлайн, толкова повече ползването на търсачките се увеличава.

6. Всяка секунда интернет трафика е 23 TB

Ако си мислите, че 2 TB твърд диск е впечатляващ, тъй като не може да го запълните цяла година, представете си колко са 23 терабайта! Точно такова количество данни пътуват по света чрез интернет във всяка една секунда. Това се равнява на 2000 петабайта на ден или почти 60 екзабайта на месец.

7. Повечето от интернет трафика се изразходва от видео

След като интереса към YouTube и услуги като Netflix расте, не бива да ви учудва, че видеото отнеме голяма част от тези терабайти трафик.

8. Повечето от интернет трафика е мобилен

Благодарение на появата на смартфоните и таблетите, все повече и повече хора достъпват интернет от мобилните сиустройства. Според един скорошен доклад на ComScore – 60% от целия интернет трафик идва от мобилни устройства.

9. Повечето уеб трафик се генерира от ботове

Друго интересно нещо за интернет трафика е, че по-голямата част от него дори не се генерира от нас, хората, а от ботовете. Това са автоматизирани софтуерни програми, предназначени да изпълняват конкретни задачи. Спореддоклад на Incapsula бот трафика е над 60% от целия уеб трафик.

Пример за ботове са роботите на търсачките, известни още като уеб роботи. Те посещават и сканират уеб сайтовете, за да актуализират базите данни на търсачките. Освен добронамерени ботове, обаче има и злонамерени. Те крадат и копират уеб съдържание и данни, заразяват със злонамерен софтуер, изпълняват DDOS атаки, и така нататък.

10. Популярността на Internet of Things експлоадира

Така нареченият феномен ‘Internet of Things’ (‘Интернет на нещата’)се отнася за изграждането на мрежи от устройства – компютри, таблети, смартфони и всички други видове смарт устройства, които имаме около нас. Това може да са домакински уреди като хладилници, готварски печки и лампи, но може да бъдат и прости предмети като книги, дрехи, храна, и така нататък. Идеята на Internet of Things е да свърже всички тези неща в интернет.

Според Cisco, броят на устройствата, свързани в момента към интернет е около 13 милиарда. Това означава, че всеки интернет потребител има около 4,3 устройства свързани към глобалната мрежа. До 2020 година компанията прогнозира, че този брой ще нарастне до 50 милиарда.
Автор: ПИК

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *