Събития

104 града или района в Европа вече имат свои валути

 
Преподавателят по икономика Кристиан Гелери е стартирал местна валута през 2003 година, заедно със студентите си в малкия град Прийн ам Химзее, на 80 км южно от Мюнхен.
Валутата се справя толкова добре, че миналата сряда той бил поканен да пътува до гръцкия регион Македония, за да покаже на местните политици как тя може да ги предпази.
„Виждаме допълнителни местни валути като отговор за балансиране на различията между регионите в еврозоната“, казва той пред CNBC.com. “Има огромни разлики в еврозоната, когато сравните райони като Мюнхен със Солун“
Неговата идея не свършва с Гърция и той вярва, че тя може да предотврати еврозоната от разпад в дългосрочен план.
Идеята е наречена експресни пари, които ще могат да бъдат емитирани от правителствата. Те ще имат бърза циркулация и налог от 2% за трупане на кеш и 10% такса за обръщането им в евро. Подкрепящ документ, написан от Гелери, напомня на читателите, че увеличаването на скоростта на паричното обращение създава ръст в БВП.
Той препоръчва допълнителна валута на национално ниво в Гърция и дори страната да се отдели от еврозоната, вярва, че въпросната валута може да се използва наред с драхмата, за усилване на по-бедните райони.
А Гелери не е просто теоретик и има доста опит с валутата, която е създал – химгауера, който догодина ще празнува десетгодишния си юбилей.
„С оборот от 6 милиона евро миналата година и темп на поскъпване от 20% виждаме трайно и много позитивно развитие“, казва той.
Бройката на местните валути в Европа вече достигна 104, всяка от които е обявена на complementarycurrency.org.
Миналата седмица Бристол, градът в югозападна Англия, бе поредният който стартира собствена валута, бристолския паунд.
Проектът бе подкрепен от Bristol Pound Community Interest Company, която постави първоначалния обменен курс при 1 към 1 спрямо британската лира.
Компания за печатане на защитени материали създава банкнотите, седем основни центъра ги емитират, а 350 независими бизнеса в района ще ги приемат като официално платежно средство още от идните седмици.
Надеждите са 1000 бизнеса да се включат в схемата до края на първата година.
Бизнес консултант, който живее в района на Бристол, Рос Паркър, не е запален привърженик на идеята, като коментира, че тя няма да промени навиците на хората за харчене или количеството пари, които имат.
„Бристолският паунд е вързан за британския, и нито бристолският паунд, нито друга местна валута може да оцелее без тази връзка“, коментира той пред CNBC.com. “Няма причина поради която хората да могат да вярват повече на местния общински съвет, а не на централната си банка“
Доктор Джил Сейфанг, учен от University of East Anglia, която води лекции по устойчиво потребление, е по-позитивно настроена.
Тя вижда идеята за поредната местна валута като по-професионално организирана, по-полезна и с по-добър маркетинг, от предишни опити на общности да създават собствени валути.
„Когато хората разбират, че все повече от нуждите им просто не се удоволетворяват от националната (или наднационалната) валута, то те по естествен път търсят ново, различно финансово решение“
„Тези инициативи винаги се раждат по време на икономически рецесии“, казва тя, припомняйки за подобен опит в американския щат Айова по време на Голямата депресия през 1930-те.

Финанси

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *