210 000 протестираха срещу по-високите цени на тока за фирмите

2385 фирми с над 210 хиляди заети работници и служители са протестирали в сряда срещу добавката „задължение към обществото“ и готвените по-високи цени на тока. Мениджъри и работници от над 300 фирми участваха и в шествия и митинги, в които се включиха над 25 000 души. Освен в София и в областните градове шествия имаше и в по-малки общини като Нови пазар, Оряхово, Мизия, Враца, Троян, Радомир, Димитровград, Девня, Ботевград, Горна Оряховица, Казанлък и Попово.

Вчера от Българската стопанска камара (БСК) обобщиха предварителни данни от протестите в цялата страна. Точни данни за резултатите от протестите обединените работодатели ще обявят в неделя. Тогава те ще кажат каква е общата им позиция със синдикатите за решението на КЕВР за цените на еленергията. БСК, АИКБ, КРИБ, БТПП, КТ „Подкрепа“ и КНСБ ще обявят и своите бъдещи действия.

Първоначално това трябваше да стане вчера на нарочен брифинг, но социалните партньори решиха да изчакат решението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за новите цени на тока. То трябва да стане ясно днес в късния следобед, когато е заседанието на комисарите. От съобщение на регулатора вчера стана ясно, че въпреки протестите на работодатели и синдикалисти срещу намерението за повишаване на цената на еленергията комисията вероятно все пак ще гласува увеличението.

По-рано тази седмица шефът на енергийния регулатор Иван Иванов обяви, че комисията няма право да отлага повторно новите цени, защото законът не го позволява. Той заяви това в отговор на искането на работодателите за евентуално задържане на цените за бизнеса от 1 януари догодина. Нито в сряда, в деня на протеста, нито вчера от енергийното ведомство и КЕВР имаше реакция на протестите на работодателските организации и синдикатите.

Вчера обаче излязоха данни от доклада на временната анкетна комисия за енергетиката в парламента, оглавявана от лидера на Патриотичния фронт Валери Симеонов. Според него 80% от ВЕИ-тата у нас са присъединени към електроенергийната ни система чрез ЕРП-та, а върху процеса на присъединяване почти не е упражняван контрол. При „Енерго про“ се оказа, че не е имало съгласувателна процедура за 38 централи, в ЧЕЗ – за 49 ВЕИ централи, а ЕВН не е предоставила поисканата информация.

„Все още продължава изкупуването на електроенергия от ВЕИ, които не само че не работят, ами изобщо не съществуват. В 129 от присъединените от ЧЕЗ ВЕИ имат разминавания между отчетените данни и фактурите, които показват три пъти по-голямо количество“, каза още Симеонов. Има нарушения и злоупотреби и при зелената енергия. 96 зелени централи са вземали средства по оперативни програми на ЕС, а в същото време са били ценово облагодетелствани от държавата. Констатирани са и 4 ВЕИ централи, които Валери Симеонов нарече „фантоми“ – плащано им е „уж за произведена енергия“. Точно дейността на ВЕИ-тата и преференциалната политика в тяхна полза бяха една причините за протеста в сряда.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *