• slot pulsa/
  • 5 неща, които Twitter никога няма да туитне – Финансови новини

    5 неща, които Twitter никога няма да туитне

    С нетърпение инвеститорите очакват борсовия дебют на Twitter. В истерията около социалната мрежа за споделяне на кратки новини обаче прикрити остават редица въпроси за бъдещето на компанията. Като например защо ръстът на приходите се забавя, как трябва да бъдат спечелени нови рекламодатели и други.

    Така например Марк Махани от RBC Capital обръща внимание на факта, че ръстът на месечно активните потребители постоянно намалява през последните шест тримесечия. Браян Новак от Susquehanna Financial Group също се пита дали Twitter „има нещо конкретно предвид, за да ускори отново ръста на потребителите си“. В момента Twitter има около 230 млн. активни акаунта, като един потребител може да разполага с няколко, припомня Wall Street Journal.

    Друг притеснителен факт е брутният марж на Twitter, който е по-нисък от този на Facebook и Linkedin. Обявеният от по-малката социална мрежа брутен марж от 65% за третото тримесечие на годината е под този на Facebook от 75 на сто и по-слаб от маржа на Linkedin, който „постоянно е над 85%“, казва Махани от RBC. Според него това е тема, за която си струва да се говори.

    Ето и няколко неща, които Twitter никога няма да туитне:

    1. „Вие го наричате социална медия, а ние – рекламна платформа“

    В продължение на месеци инвеститорите и феновете бяха в очакване, но едва през септември Twitter най-накрая подаде документи за IPO. Миналия четвъртък компанията заяви, че иска да продаде своите акции на цени между 17 до 20 долара за брой. В понеделник ценовият диапазон се повиши до 23-25 долара. Така че Twitter може да набере до 1,75 млрд. долара. Очаква се първичното публично предлагане да бъде едно от най-популярните в близкото минало. Това се дължи главно на оживения растеж на клиентите: в края на третото тримесечие Twitter има 232 милиона членове, а преди три години броят им беше 49 млн. Също така и широкият спектър на ефектите, които Twitter упражнява над политиката и шоу бизнеса прави сайта привлекателен.

    Експертите, които се занимават със социални мрежи, предполагат, че Twitter ще се промени значително, след като стане публично дружество. Първо, дружеството ще се конфронтира по-силно срещу своите потребители с целенасочената си реклама. Twitter заяви през юли, че скоро ще започне да показва на потребители в САЩ „платеното съдържание от марки и компании“, от които те се интересуват.

    Търговците на дребно ще могат да подават на Twitter данни за това кой е бил на техните интернет страници. Twitter ще сравнява тези данни с клиентските акаунти, за да им покаже платени туитове. (Потребителите на Twitter, които защитават личния си живот и не искат да имат тази информация обаче, може да изключат в своите настройки опцията за получаване на рекламното съдържание).

    Рекламата е очевидно важен и нарастващ източник на приходи за Twitter. 85 процента от продажбите за 317 млн. долара през изминалата година са били постигнати чрез реклама, показват борсовите документи на компанията. През първите девет месеца на текущата година делът е дори по-висок – 89%.

    2. „Знаем много за потребителите – и не само какво правят в Twitter“

    Twitter събира данни за действията на потребителя на своя сайт – кого следва, къде живее, това, за което пише най-много. Опцията за туитване на много сайтове, чрез която потребителите могат бързо да сложат връзка към Twitter, в същото време служи като средство за проследяване, чрез което Twitter научава в кои сайтове потребителят отива, казва Джейсън Кейт, главен изпълнителен директор на Socialfresh.com, компания, която предлага обучение за социалните медии. (Но все пак Twitter не е единствената компания, която има тази способност: Like бутонът на Facebook функционира по същия начин, добавя Кейт). Twitter (и Facebook) обаче могат да събират информацията и тогава, когато потребителите не се възползват от опцията за туитване.

    С малко усилия потребителите могат да ограничат броя на акциите, които тези компании могат да проследяват. Така например в своя браузер те могат да изберат опцията „не преследвай“ („Do Not Track“ с трафика на сърфиране).

    Но все пак Twitter, с различните си възможности за улавяне на информация, е важен играч на пазара на събиране на данни, в който влизат и фирми, които купуват и продават потребителски данни, които дават представа за дейността на тези хора. В различни точки на своите общи условия Twitter си запазва правото да споделя информация за дейността на своите членове, да употребява отново или да ги обработва. За компанията тази информация може да бъде много доходоносна. През първите три месеца Twitter спечели с лицензирането на данни 47,3 млн. долара. Това съответства на 11%-ен дял от общите приходи и увеличение спрямо същия период на миналата година от 36,3%.

    3. „Контролиращи функции за работодателите“

    Все по-често компаниите посягат към Twitter, за да решат дали да наемат или не даден кандидат. Society of Human Resources Management (SHRM), съюз на експертите по HR, публикува през 2011 г. изследване, според което 18 на сто от работодателите използват социални мрежи като Twitter, Facebook и Linkedin, за да преценят по-добре кандидатите по време на процеса по кандидатстване. През 2008 г. този дял е бил едва 13%.

    Дори тези, които вече имат работа, не са в безопасност от тези контролиращи функции. 33% от фирмите, които са били интервюирани в изследването между края на 2010 и началото на 2011 г., са заявили, че вече са предприели дисциплинарни мерки срещу служители, които са нарушили правилата за ползване на социалните медии. Често хората създават два отделни акаунта в Twitter – един за лична употреба и един за туитове, свързани с работата. Но и това не ги защитава в действителност.

    4. „Престъпниците имат достъп до вашите следи“

    Много хора споделят в социалните мрежи, когато напуснат дома си и пътуват. В Съединените щати това го правят 15 на сто, показва проучване на застрахователя Met Life Auto & Home. Но и чрез публикуването на снимки от почивките си потребители на Twitter показват, че не са у дома си. През 2011 г. британско изследване установи, че подобни туитове помагат на крадците при избора на своите цели.

    Според изследване на университета в Южна Калифорния от септември, за което в продължение на 1 седмица са били анкетирани 15 млн. туита, 6 на сто от потребителите някога са допуснали със свой туит да издадат местоположението си. Но и тези, които не са позволили изрично появата на гео данни, без да искат издават къде се намират в момента, показва изследването.

    5. „Няма печалба – загубата расте“

    Въпреки своята популярност Twitter продължава да не успява да отчете печалба. Напротив – загубата дори расте. За първите три тримесечия на 2013 г. компанията успя да натрупа загуба в размер на 133,9 млн. долара, след като през същия период година по-рано загубата бе в размер на 70,7 млн. долара.

    Едновременно с това потребителският растеж се забавя. Между юли и септември Twitter е имал средно 231,7 милиона активни потребители месечно. Въпреки че това са цели 6 на сто повече в сравнение с второто тримесечие, през миналата година ръстът бе на ниво от 10,6% а през 2011 г. – почти 18 на сто.

    Наистина през последните години компанията успя да увеличи значително приходите си, но това важи и за разходите. Според експерти компанията инвестира агресивно в изследователска и развойна дейност, така че тези разходи в дългосрочен план ще се отплатят. За първите девет месеца на годината компанията е вложила в това направление 199,1 млн. долара – 153% повече на годишна база.

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *