522 млн. евро печалба отчита УниКредит за второто тримесечие
УниКредит завърши второто тримесечие на 2015 г. с печалба в размер на 522 млн. евро. Този резултат надмина очакванията на анализаторите и е с 2% повече от предишното тримесечие. Това стана ясно днес, след като Бордът на директорите на групата прие и обяви финансовите резултати за периода.
Приходите от дейността запазват нивата си от около 5.7 млрд. евро в сравнение с първото тримесечие. Разходите също са стабилни, а подобрение в резултата се постига и благодарение на намаляването на провизиите с близо 7%.
УниКредит, представена в България от УниКредит Булбанк, е една от 33-те системно-важни финансови институции в света и сред водещите европейски банки.
„УниКредит отчита малко над 1 млрд. евро печалба за първата половина на годината. Tова е отличен резултат на фона на все още предизвикателната среда и исторически ниските лихви. Групата успява да подобри капиталовите си показатели и така затвърждава стабилните позиции на УниКредит. Качеството на активите също се подобрява, благодарение на намаляване дела на необслужваните заеми“, коментира Федерико Гицони, главен изпълнителен директор на УниКредит. Той посочи още, че УниКредит на всичките си пазари отчита повишение на отпусканите нови кредити.
УниКредит продължава да засилва капиталовите си показатели и те са на нива над изискванията на регулаторите. Коефициентът за капиталова адекватност CET 1 достига 10.92%, като в показателя вече е отразена и сделката между Pioneer Investments и Santander Asset Management.
Федерико Гицони подчерта, че за добрия резултат са допринесли всички основни структури на групата, сред които и региона на Централна и Източна Европа. Той е стратегически важен за УниКредит.
Бордът на директорите на УниКредит одобри официално и предложението на Федерико Гицони за промяна на организационната и мениджърската структура на групата с цел опростяване на бизнес модела и управлението.
В резултат на тези промени от началото на октомври в УниКредит няма да съществува позицията на генерален мениджър, досега изпълнявана от Роберто Никастро.
Неговите функции, сред които беше и надзор за ЦИЕ, се разпределят между двамата досегашни заместник-генерални мениджъри Паоло Фиорентино и Джани Папа и настоящия главен финансов директор Марина Натале, която също става заместник-генерален мениджър. Бизнесът на ЦИЕ минава на отговорност към Джани Папа.