70% от добива на пясък и чакъл е криминален.

Незаконният добив на пясък, чакъл и др. строителни материали расте неудържимо през последните години и вече достига 70%, алармира минният бранш. Според фирмите, които работят на светло, държавата трябва да вземе спешни мерки, за да защити както бизнеса, който страда от нелегалната дейност, така и хазната, която понася огромни загуби от укриване на данъци и концесионни такси. Преди месеци от КТ „Подкрепа“ дори обявиха, че има проучване, според което 90% от пясъка и трошения камък в автомагистрала „Струма“ са незаконно добити.

Според Българската минно-геоложка камара (БМГК) само една трета от добива на скално-облицовъчни, инертни и строителни материали се извършва по правилата. Особено тежко е положението в района на Ивайловград и Гоце Делчев“, коментира пред „Сега“ Даниел Киряков от БМГК. Най-често нарушителите нямат никакви документи и дълбаят, където поискат, но има и нелегален добив покрай законни кариери.

Преките икономически щети за държавата и общините идват от неплащане на данъци, такси, осигуровки, ДДС, концесионни възнаграждения. Българската асоциация на производителите на инертни материали изчисли, че за три години загубите надхвърлят 110 млн. лева.

Много сериозни са и вредите за природата, защото нарушителите са безотговорни и безогледни, работят без екологични оценки, съсипват ландшафта и водите, почвата ерозира, расте рискът от наводнения и свлачища.

Според камарата наетите за черната работа хора също са потърпевши. Те не получават нормални заплати, нямат осигуровки, често стават злополуки.

От БМГК настояват за спешни действия и строг контрол. Като начало камарата предлага една проста мярка – на входа на всеки обект за добив на подземни богатства задължително да се поставя информационно табло с името на оператора и номера на концесията. Така ще се улеснят проверките и веднага ще се установява дали добивът е законен.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *