Колко точно е богат Виталик Бутерин?
За да разберем богатството на Виталик Бутерин и неговата значимост в блокчейн индустрията, е важно да се запознаем с неговата предистория и постижения. Той е основател на Етериум – един от най-използваните блокчейни в света и уважаван лидер в бранша. Неговото дълбоко влияние върху развитието на Етериум и ранният му житейски опит предоставят интересен контекст за разбиране на неговото текущо нетно състояние.
Ранен живот и постижения
Роден на 31 януари 1994 г. в Коломна, Русия, Виталик Бутерин преселва в Канада на шестгодишна възраст и живее в провинция Онтарио. От тийнейджърски години той демонстрира изключително умение в програмирането и получава признание като талантлив програмист.
Интересът му към дигиталните активи се разбужда рано, когато таткото му го запознава с Биткойна, когато Виталик е на 17 години. Въпреки предизвикателствата, свързани с придобиване на Биткойн, той започва да пише публикации за дигиталната валута в блогове, като това в крайна сметка го води до съосноваването на списание Bitcoin Magazine през 2011 г.
Продължавайки образованието си, Виталик посещава курсове по криптография за напреднали в Университета на Ватерлоо. Като научен асистент на Иън Голдбърг, бивш председател на борда на проекта Tor, той затвърждава уменията си и си сътрудничи с някои от най-ярките умове в общността на разработчиците. Сред постиженията на Бутерин е спечелването на бронзов медал на Международната олимпиада по информатика през 2012 г.
Генезис на Етериум
През 2013 г. Бутерин едновременно с Хосеф Лубин, Чарлз Хоскинсън, Антъни Ди Лорио и Гавин Ууд, създава Етериум, за да реши някои от недостатъците на изброените крипто проекти като Биткойн. Техническата книга на Етериум представя вътрешната работа на Етериум Виртуална Машина (EVM), разкривайки огромния й потенциал и предизвиквайки значителен интерес от страна на индустриални гиганти като IBM и Microsoft.
След успешна кампания за групово финансиране, Етериум през 2015 г. пуска първоначалната версия на мрежата – Frontier. Това многообещаващо начало създава сензация и подготвя почвата за създаването на Фондация Етериум – нестопанска организация, базирана в Швейцария, която надглежда разработването на софтуера с отворен код на мрежата Етериум.
Принципите на проектиране на Етериум мрежата, включващи простота, модулност, универсалност, гъвкавост, недискриминация и нецензуриране, изиграха решаваща роля в нарастващата й популярност и приемане от потребителите.
Богатството на Виталик
Според данни на Data Wallet към 2023 г., нетната стойност на Виталик Бутерин е около $540 милиона. Това оценява важната сума на Етериум токените, които притежава.
Както е известно, Виталик Бутерин е голям почитател на децентрализацията и е изразил желанието си да използва богатството си за филантропски цели. Самият той е подчертал, че не смята себе си за много богат и че е готов да дарява значителна част от доходите си. В миналото той е щедро дарявал криптовалута и по-скорошно дари над $1.2 милиарда в Шиба Ину токени на фонда CryptoRelief. Освен това той дари $9.4 милиона на Университета на Мериленд за изследвания на бактерицидната ултравиолетова светлина.
Източник: Cryptodnes.bg