Виенската борса
На официална церемония днес Българска фондова борса АД подписа Меморандум за сътрудничество с Виенската фондова борса, което означава, че между двете институции ще бъдат разменяни данни за развитието на пазара и търгуваните ценни книжа.
В бъдеще български компании ще имат възможност да попаднат в индекс на Виенската борса. Това се очаква да повиши ликвидността на част от нашите дружества.
Към настоящия момент в австрийския индекс NTX са включени 30 блучипа от Австрия и Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Индексът е създаден на 1 януари 2005 г. с базова стойност 1000 пункта, като за 15 месеца стойността му е нараснала с повече от 60%.
Всеки три месеца Виенската борса прави ревизия на индекса, като следващата се очаква през юни. Пазарната капитализация и free-float-ът са от решаващо значение за влизането на нови компании в NTX. Към момента дружеството с най-ниска капитализация е Wiener Airport с 860 млн. евро, което означава, че единствено Българска телекомуникационна компания отговаря на критерия с пазарната си капитализация от 1,517 млрд. евро.
В момента 40% от компаниите, включени в индекса, са австрийски, като в него влизат и такива от Полша, Чехия, Унгария, Словакия, Словения, Румъния и Хърватска. Делът на компаниите от една страна не може да надвишава границата от 40 на сто от общия брой, а с най-голямо тегло в индекса са OMV с 8,93%, следвана от CEZ (7,92%) и OTP Bank (7,35%).
„В момента посоката на развитие на нашите взаимоотношение ще се изразява в това сътрудничество. Ако има възможност и по-нататъшен интерес и от двете страни, сътрудничеството ни може да бъде разширено в повече области, сред които и създаването на деривативен пазар“, каза Михаел Бюл, изпълнителен директор на Виенската фондова борса.
„Когато българският капиталов пазар узрее достатъчно, ние можем да ви помогнем да създадете такъв пазар“, допълни той. По думите му интерес за съдействие в тази посока има от борсите в Любляна и Загреб. В Букурещ, Белград, Сараево и отново Загреб пък има подписани меморандуми като този с БФБ.
Като друга посока за възможно сътрудничество Бюл посочи евентуално споразумение за продажба на информация. Виенската фондова борса има силни позиции в тази сфера, като нейни клиенти са 70-те най-големи инвестиционни посредници и банки в света. Договор за такъв тип взаимоотношения Виенската борса има с тази в Букурещ.
Листването на БФБ-София на най-добрите български компании е първото, от което пазарът има нужда. След това борсата ни може да се поучи от външния опит и ще стане възможно излизането на компаниите и на чужди пазари, коментира от своя страна изпълнителният директор на БФБ-София Бистра Илкова.
Според проучване, цитирано от Михаел Бюл, увеличението от 500% на пазарната капитализация на Виенската борса, реализирано за период от три години, е допринесло за ръст на БВП с 0,4% и понижаване на безработицата с 0,7 пункта. Това според Бюл би трябвало да бъде достатъчен стимул за правителствата да помагат за развитието на капиталовия пазар.