България

От 1 март се подават заявления за подпомагане

Срокът за подаване на заявленията за предварителна регистрация в Системата за идентифициране на земеделските парцели изтича на 28 февруари. Заявленията за подпомагане по схемата за единно плащане на площ се подават от 1 март 2007 г. до 15 май 2007 г.

Срокът за подаване на заявленията за предварителна регистрация в Системата за идентифициране на земеделските парцели, който тече от 15 ноември 2006 г., ще приключи на 28 февруари 2007 г. в общинската служба по земеделие и гори по местонахождение на имотите, припомнят от Министерството на земеделието и горите.

Заявленията за подпомагане по схемата за единно плащане на площ се подават между 1 март 2007 г. и 15 май 2007 г. до Разплащателната агенция.

Когато заявлението за подпомагане бъде подадено след 15 май 2007 г., разплащателната агенция намалява плащанията с 1 процент за всеки работен ден закъснение. Ако закъснението е 25 календарни дни след тази дата Разплащателната агенция няма да го приеме, предупредиха от МЗГ, цитирани от БТА.

Срокът, в който кандидатите могат да направят промени в подадените заявления и в приложените документи, включително и да добавят допълнителни земеделски парцели по заявените схеми, без да им бъдат налагани санкции, е до 31 май т. г.

Земеделските производители, чиято обработваема земя е под 5 декара за трайните насаждения и под 10 декара за останалите култури, също могат да получат евросубсидия. Това припомниха от Министерството на земеделието и горите, цитирани от БТА. За да стане това обаче е необходимо те да се обединят с други земеделски производители, така че общият размер на площите да бъде над допустимия минимум.

След пълноправното членство на България в Европейския съюз от 1 януари 2007 година земеделските стопани ще имат право да получат пари само за това, че обработват земята си. През периода 2007 – 2009 година предвидените средства за директни плащания са повече от 720 милиона евро. За да се регистрират и да получат право на субсидии, е необходимо стопаните да притежават или обработват по силата на договор за наем или аренда земеделска площ – обработваема земя, постоянни пасища и ливади, постоянни култури и семейни градини, поддържани в добро агро-екологично състояние.

От земеделското министерство припомнят още, че площта на обработваната земя трябва да бъде над 5 декара за лозята и трайните насаждения и над 10 декара за останалите култури, но не е необходимо тази площ да е един цял парцел, а да не е разделена на парцели по-малки от 1 декар.

Ако земеделските производители отговарят на тези две условия, те трябва да направят две различни регистрации, за да получат право на субсидия – една предварителна регистрация като „земеделски стопанин“ и едновременно с това да регистрират и ползваната земя в общинската служба по земеделие и гори по местонахождение на имотите в новосъздадената Система за идентификация на земеделските парцели /СИЗП/.

Желаещите да получат евросубсидия земеделски производители трябва да подадат още заявление до Разплащателната агенция за подпомагане за част или всички ползвани земеделски площи. Важно и задължително условие преди подаването на това заявление обаче е откриването на собствена банкова сметка в удобен за производителя банков клон, тъй като всички субсидии ще се плащат само по банков път, предупреждават от МЗГ.

При частично или пълно припокриване на декларирани площи от различни земеделски стопани е необходимо да се доказва правото на ползване върху земята.

Земеделските стопани, които кандидатстват за субсидии за площ, имат право да кандидатстват и по схемите за национални доплащания. Средствата за тях се заделят от държавния бюджет и зависят от вида на отглежданите култури или животни, от обема и качеството на получената продукция, от прилаганите земеделски практики и други, съобщава Дневник.bg.

За европейски субсидии са кандидатствали вече ползватели на стотици хиляди хектара обработваеми площи в различните области на страната. Информация за това на този етап подават само от дирекциите на регионалните служби по земеделие и гори.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *