Жени и мъже в пенсия на 65 г. след 2028 г.
Жените и мъжете ще излизат в пенсия на 65 г., това предлагат от Консултативния съвет по оптимизиране на осигурителната система.
Няколко са вариантите за изравняване на възрастта на двата пола, но най-рано това може да се случи през 2028 г. Експертите са категорични, че от догодина годините и стажът за пенсия трябва да се вдигат. Единият вариант е от 1 януари 2015 г. възрастта да се вдига с по 4 месеца. Така през 2018 г. годините за пенсия за мъжете ще спрат, защото ще достигнат 65 г., а за жените е продължат да се вдигат до 2028 г.
„Един от рисковете при увеличение с 4 месеца от догодина е опасността от високо ниво на безработни в пенсионна възраст“, обясни социалният министър Йордан Христосков. Втората опция е от догодина пенсионната възраст и стаж
за жените да се увелича с по 2 месеца
а за мъжете с по месец до 2036 г. тогава и двата пола ще достигнат 65 г. Както вече стана ясно, минимална пенсионна възраст ще има и за служителите на силовите министерства.
„Тя ще бъде диференцирана спрямо длъжността, а за въвеждането й ще има гратисен период от 2-3 години“, заяви Христосков. Според третия вариант изравняване на пенсионната възраст ще се определя според годината на раждане на работещия. Според тази опция пенсионната възраст за мъже и жени трябва да се изравни през 2032 г., когато и двата пола ще спират работа на 65 г. За тази цел през следващите 2 г. пенсионната възраст ще нараства с по 2 месеца. Така през 2016 г. в заслужена почивка ще излизат жените, родени през 1955 г., т.е. навършили 61 г., и мъжете, родени през 1952 г. От 2017 г. нужните години при мъжете ще продължат да се увеличават с по месец на година до 2030 г., когато пенсионната възраст достигне 65 г. При жените от 2017 г. до 2032 г. възрастта за спиране на работа ще се увеличава с по 4 месеца.
Няколко са вариантите за нарастване на пенсионната възраст и за работещите тежък физически труд. В случай, че следващото правителство не приеме промени в Кодекса за социално осигуряване от следващата година възрастта за миньори, летци и водолази ще се увеличи с 6 месеца. „Ако бъде избран някой от вариантите, които предлагаме за трета категория труд, тогава увеличението на пенсионната възраст
за категорийните работници ще бъде в същите стъпки
обясни още Христосков. Ръстът на годините за пенсия за работещите в тежки условия на труд ще се увеличава до 2029 г. След това трудещите се в първа категория ще спират работа 8 г. преди пенсионната възраст за трета категория. Или ако общата възраст е 65 г., то миньорите ще излизат в заслужена почивка на 57 г. Работещите във втора категория труд пък ще излизат в заслужена почивка 3 г. по-рано от общата възраст, или на 62 г.
„Най-болезненият въпрос е откъде ще се изплащат пенсиите на категорийните работници“, заяви още социалният министър.
По закона до края на 2014 г. парите за старини на миньори и пилоти се изплащат от Националния осигурителен институт (НОИ), а след това трябва да се поемат от професионалните пенсионни фондове.
Експертите обаче признават, че вариантът фондовете да поемат изплащането на пенсиите от 2015 г. е малко вероятен.
Затова предлагат от догодина бъдещите пенсионери сами да избират дали да получават парите си от НОИ, или от професионалните фондове, при условие, че имат 10 г. или 15 г. години стаж след 1999 г.