Bloomberg: Португалия и Испания нямат нужда от помощ за момента
Докато Гърция имаше нужда от помощ за бюджетния си дефицит, а Ирландия изпадна в затруднение, заради жилищния пазар, то Португалия страда от липса на конкурентоспособност, което държи средния й икономически ръст под 1% за последните 10 години. Правителството също така се забави в своите действия по съкращаване на бюджетния дефицит спрямо останалите страни, като той се разшили с 1.8% през първите десет месеца на годината, спрямо спада от 47% на Испания.
Както и Ирландия, Португалия не се нуждае спешно от пари за управлението на правителството. В страната са приключили продажбите на облигации за годината и няма нужда от допълнително изкупуване, поне до април. Правителствена агенция планира да проведе аукцион на 12 месечни ценни книжа на 1ви декември, уточняват от Bloomberg.
Финансовият министър на Германия Волфганг Шойбле заяви вчера, че Португалия няма нужда да иска помощ, а министърът на икономиката на Испания Елена Салдаго повтори също, че икономиката на страната й не се нуждае от помощ. Тя също така добави, че съкращавайки бюджетния дефицит, правителството е довело регионалните разходи под по-голям контрол.
Въпреки това обаче, инвеститорите показват своето безпокойство, че спасителният пакет от помощи може да се окаже по-малък и недостатъчно голям, за да се спаси Испания при нужда. От банката HSBC изчисляват, че евентуалната сума, необходима за Испания, ще бъде 351 млрд. евро през следващите три години. На практика обаче, ЕС може да предложи само 255 млрд. евро. Това е така, защото спасителните финанси идват от емитирането на облигации, които обаче имат и за цел подкрепа на кредитния рейтинг, а правителствата са се съгласили да отделят на страни допълнителни средства.
Всичко това най-вероятно означава, че ЕЦБ ще отложи стратегията си по изход от допълнителните финансови стимули, така както и го направи след кризата в Гърция. Също така може би ще осигури повече помощ за банките в Испания и Португалия, добавят от Bloomberg.
Trader.bg