Citigroup е била подведена от външни консултанти
Неудачното решение на американската финансова корпорация Citigroup да стъпи на пазара на сложните деривати преди началото на кризата е било взето на на базата на препоръките на външни консултанти. Това признание е направил бившият шеф на отдела за инвестиционно банкиране в корпорацията Томас Маерас по време на изслушването му от специална комисия на Конгреса разследваща причините за кризата.
Стратегическата грешка струваше на американската банка загуби в размер на на над $50 млрд., както и необходимостта да поиска спешна финансова помощ от американското правителство, писа в. „Файненшъл таймс“.
„На базата на проучване, което направиха привлечени от нас външни консултанти взехме решение да разширим отделни операции свързани с инвестициите в книжа с фиксирана доходност. Тогава бяхме убедени, че тези инвестиции ще осигурят ръст в дългосрочна перспектива“, е посочил Маерас. Изданието отбелязва, позовавайки се на осведомени източници, че Citi е била подведена от консултантската компания Oliver Wyman, която е оказвала услуги на банката през 2005 година.
От Oliver Wyman са отказали коментар пред изданието. Решението на Citi да инвестира средства в сложни финансови деривати беше взето по времето, когато президент на корпорацията беше Чъкк Принс – юрист по образование, който никога не се е хвалил с голям опит в работата на финансовите пазари.
Изданието посочва, че практиката за привличане на външни консултанти и още повече – взимането на инвестиционни решения, базирани върху техните препоръки е чужда по принцип на инвестиционните банки и по-конкретно сред ключовите конкуренти на Citi – Goldman Sachs и JPMorgan Chase.
Топ-менеджмънтът на тези компании участва пряко в мониторинга на ситуацията на финансовите пазари и още в края на 2006 година реши да намали обема на дълговите книжа CDO в портфейлите си. За разлика от тях Citi съкрати позициите си по CDO едва в началото на 2007 година, в резултат на което натрупа огромни загуби, посочва изданието.
Финанси