Coface: Българската икономика продължава да изплаща грешките отпреди 2009 г.

Българската икономика продължава да изплаща грешките, допуснати в периода преди 2009 г., посочва в своя годишен доклад Country Risk 2015 френската компания за кредитно застраховане Coface Group. Анализът бе представен официално днес във френската столица Париж, като Investor.bg е единствената българска медия, акредитирана за събитието.

Според оценката на икономическия екип на Coface се очаква 2015 г. да бъде шестата поредна година на слаб растеж за страната ни.

Вътрешното търсене ще се забави, а публичните инвестиции ще бъдат засегнати от изчерпването на средствата, предвидени в рамките на Европейскиясоциален фондза периода2007-2013г. Значителен проблем за икономиката ще се окаже и забавянето на средствата от структурните фондове, дължими по програмата за периода 2014-2020 г.

По думите на екипа, ръководен от главния икономист Ив Злотовски, частните инвестиции ще пострадат вследствие на ограниченото кредитиране, провокирано от фалита на четвъртия го големина кредитор в страната – Корпоративна търговска банка. Очакванията и действията както на бизнеса, така и на домакинствата, също ще бъдат белязани от липса на доверие поради опита за разклащане на банковата система.

Като негативен знак се посочва още ситуацията в сектора „туризъм“, който ще пострада значително от забавянето на приходите поради значително по-малкия брой украински и руски посетители на черноморските ни курорти.

Припомняме, че вчера министърът на туризма Николина Ангелкова заяви, че през тази година се очаква спадът на руските и украинските туристи да е два пъти пъти по-голям в сравнение с понижението от 2014 г.

Все пак има и положителен сигнал за българската икономика, който през тази година ще дойде от износа – най-вече на зърнени култури, слънчоглед, тютюн, дрехи, лекарства, машини и електричество. Въпреки това растежът ще бъде по-скоро умерен поради нестабилните икономически нагласи на Стария континент. Някои от основните пазари, като Германия, Русия, Италия, Гърция и Турция, ще отчетат като цяло слаб икономически ръст, което ще засегне и експортно ориентирания български бизнес.

Според експертите негативните ефекти от търговския дефицит, който възлиза приблизително на 7 на сто от брутния вътрешен продукт, и този по бюджетните приходи, ще бъдат до голяма степен компенсирани от постъпленията от туризма и паричните преводи от големия брой емигранти, които напуснаха страната след 1989 г.

Анализът показва също, че това помага за запазването на стабилността на валутните резерви и фиксирания курс на лева спрямо еврото, който е в сила от 1997 г. насам.

Оптимистичен сигнал е намаляването на задлъжнялостта на банковия сектор, положителният ефект от което обаче е компенсиран от покачването на публичния дълг вследствие на финансовата и политическата кризи в страната през изминалата година.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *