Globul със спад на приходите от 7,6% за второто тримесечие

Общите приходи на Globul за второто тримесечие на 2014 г. се свиват със 7,6% в сравнение на същия период от предходната година, което се дължи преди всичко на по-ниските продажби на мобилни устройства и намалението на цените за терминиране, съобщи операторът.

Приходите от услуги отбелязват спад от 5,5% на годишна база, най-вече поради засиления регулаторен натиск по отношение на цените за терминиране и роуминг. Ако се изключат приходите от терминиране и роуминг, приходите от услуги на оператора за второто тримесечие на 2014 г. биха били само с 0,4% по-ниски от същия период на миналата година.

Данните и за двата периода са преизчислени съгласно счетоводната политика на Telenor, поясняват от българския оператор. Припомняме, че през април 2013 г.норвежката компания придоби Globul и Germanos за 717 млн. евро.

Приходите от мобилен интернет на компанията за второто тримесечие на годината скачат с 31% спрямо същия период на 2013 г. благодарение на засиления фокус към тези услуги.

Към края на тримесечието общият брой на клиентите на оператора минава 4 млн., като е с 2% повече спрямо второто тримесечие на миналата година. За последните три месеца компанията е успяла да спечели 34 000 нови абоната.

Проникването на мобилните услуги в България се оценява на над 140%.

Печалбата на компанията преди данъци, лихви и амортизации (EBITDA) за второто тримесечие на 2014 г. се свива с 8% спрямо същия период на миналата година, най-вече поради еднократния ефект от отстъпки, получени през второто тримесечие на 2013 г. Ако не се има предвид този еднократен ефект, печалбата на Globul преди данъци, лихви и амортизации за второто тримесечие би била с 2,3% по-висока.

Показателят за печалбата на концерна преди данъци, лихви и амортизации като процент от общите приходи на компанията отбеляза леко понижение от 0,2 процентни пункта в сравнение с второто тримесечие на 2013 г.

Клиентите на абонаментните програми на Globul продължиха да се увеличават през второто тримесечие на годината и достигнаха близо 2,8 млн., с 3,4% повече от същия период на миналата година.

В резултат на продължаващата тенденция към миграция на потребителите от предплатени услуги към услуги на договор броят на потребителите на предплатените услуги на компанията намалява с 1,1% през второто тримесечие на 2014 г.

През периода абонатите на услугите за мобилен пренос на данни на Globulсе увеличават с 37% на годишна база, докато абонатите на фиксираните услуги на оператора продължават да отбелязват стабилен ръст и в края на периода наброяват почти 270 хил.

Средното месечно потребление на клиент за периода остана без изменение спрямо второто тримесечие на 2013 г., докато средният приход от потребител (ARPU) намалява до 11 лв., или с 6% по-малко. Причината отново е в по-ниските цени за терминиране. Ако не се отчита този фактор, спадът в средния приход от потребител за второто тримесечие на 2014 г. би бил само 2,6%.

Компанията майка на българския оператор Telenor ASA, която е най-големият телекомуникационен концерн в скандинавския регион, заяви, че оперативният ѝ марж ще се повиши сериозно през фискалната 2014 г., след като отчете силни приходи и печалба за второто тримесечие.

Коригираната печалба преди лихви, данъци, обезценяване и амортизация възлиза на 9,62 млрд. норвежки крони (1,15 млрд. евро) през трите месеца до юни, в сравнение с 8,86 милиарда крони година по-рано, заяви базираният в Форнебу, Норвегия, оператор. Анализаторите прогнозираха средно печалба от 9,44 милиарда крони, според данни, събрани от Bloomberg. Приходите от продажби са нараснали с около 4 на сто до 26,8 милиарда крони.

Telenor расте на пазари като България и Мианмар, за да компенсира по-бавния растеж в скандинавския регион, където се конкурира със шведската TeliaSonera AB и датската TDC A / S. Главният изпълнителен директор Йон Фредрик Баксас се стреми да ограничи разходите, тъй като конкуренцията на наситения вътрешен пазар натежава върху цените.

Това е „много солиден финансов отчет, като представянето в Норвегия наистина изпъква и компенсира слабото представяне в Дания“, казва Бари Зейтуан, анализатор в Berenberg Bank в Лондон. Telenor е „една от най-атрактивните компании в сектора на далекосъобщенията“, добавя той.

Продажбите в Норвегия, най-големият единичен пазар за Telenor, който осигурява една четвърт от общите приходи, нарастват с 5,7% до 6,50 млрд. крони, а средният приход от потребител се увеличава заради повишаването на използването на данни.

Нетната печалба на Telenor се понижава до 2,32 милиарда крони от 3,25 милиарда крони през същия период на предходната година заради еднократни разходи за придобити дружества.

Telenor притежава около 33 на сто от VimpelCom Ltd., който оперира на над 12 пазара, включително в Русия и Украйна. VimpelCom коригира през май надолу очакванията си за печалбата и приходите за цялата година заради силната конкуренция и срива на рублата.

Telenor пое еднократно отписване в размер на 399 млн. крони, свързано с дейността на VimpelCom в Алжир и Узбекистан. Печалбата също е пострадала заради разходи в размер на 220 милиона крони, свързани с съвместното онлайн дружество на Telenor със Schibsted ASA.

Компанията прогнозира, че маржът за цялата година с изключване на някои еднократни елементи ще бъде „по-добър“ от този през миналата година, когато бе в размер на 34,5%. Предишната прогноза бе, че маржът няма да се промени. Компанията продължава да очаква „едноцифрен ръст“ на продажбите през тази година.

Акциите поскъпват с 3,1 на сто до 149 крони за брой, най-високият дневен ръст от 13-и май насам.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *