Google се насочва към Интернета на нещата с нова операционна система

Google навлиза стремоглаво в Интернета на нещата (IoT). По време на годишната си конференция Google I/O компанията представи своята нова операционна система, която е разработена специално за устройствата и сензорите от IoT.

Тя се казва Project Brillo и е базирана на Android, но взима само най-ниското ниво от платформата. По този начин тя може да работи на всякакви устройства, като същевременно разполага с поддръжка на Bluetooth, WiFi и др. Според Google платформата може лесно да се използва от всички производители, да се управлява и обновява от тях без особени усилия.

Brillo е само част от концепцията на Google за Интернета на нещата. Към нея компанията добавя и Weave. Това е система за комуникация между устройствата, смартфона, Brillo и облака. Weave може да се използва на различни платформи, не само на тези на Google.

Чрез Weave устройствата могат да получат и поддръжка за управление чрез гласови команди и други функции. Благодарение на Brillo и Weave може да имате гласово управлявана фурна или фурна, която автоматично се загрява до определената в рецептата температура веднага, щом другите устройства й кажат, че сте започнали да готвите, казва Сундар Пичай, вицепрезидент на Google.

Третата стъпка е и улесненият достъп за потребителя. На пазара вече има много умни устройства, но тяхното инсталиране и конфигуриране е трудно и объркващо за масовия потребител, коментира Пичай. Затова Google превръща Android в център на своята платформа за IoT.

Платформата ще разполага с вградена поддръжка на Weave и Brillo и автоматично ще разпознава всички устройства, които я използват. За потребителя ще остане единствено да отвори менюто в Android и да ги активира, за да ги управлява от смартфона или таблета си. Няма нужда от инсталиране на драйвери или конфигуриране на системи, обещава Пичай.

Първата версия на Brillo, която програмистите ще могат да започнат да тестват, ще бъде готова през третото тримесечие на тази година. Weave пък ще се появи през четвъртото тримесечие.

Според Google интернетът на нещата има безкрайно много възможности и неизбежно ще промени живота на хората. „Умният дом е само началото. Представете си фермер, който може да управлява фермата си от своя смартфон. Градски транспорт, който се оптимизира от интелигентни системи в реално време“, казва Пичай.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *