Huawei с иновации за 45 милиарда долара
Иновациите са в основата на успеха на Huawei според анализаторите. А вниманието и средствата, които компанията отделя за тях, се увеличават. Създателят Жън Джънфей рано разбира колко е важна развойната дейност за бъдещето и за успеха на групата на световния пазар. Той налага в мисленето на топ мениджърите, че всяко успешно нещо вече е остаряло и затова е нужно постоянно търсене на следващия голям продукт.
Така още в първите си години Huawei започва да реинвестира поне 10% от годишните си приходи в R&D (research and development – проучване и развитие) . По данни на компанията делът за реинвестиране е бил почти 15% от оборота за 2017 г. Това са над 13.2 млрд. долара, което не само отговаря на обещанието на ръководството, но и поставя Huawei по подобни разходи в една категория с американски IT гиганти, заделящи по данни на Factset в рамките на 16-22 млрд. долара. А 20-30% от вложенията в R&D вече са предназначени за „фундаментални научни изследвания“, което също е повече от предишните ѝ прогнози за този тип реинвестиции.
Над 80 000 специалисти
За илюстрация на ангажираността на групата към нововъведенията е достатъчно да се посочат няколко сухи числа. Само за последните 10 години компанията е инвестирала над 45 млрд. долара в иновации. Над 80 000 души, или 45% от всичките й служители в цял свят, се занимават с развойна дейност. Групата има 16 R&D центъра, 36 съвместни иновационни центъра и над 45 обучителни центъра по света. В Европа R&D екипът е над 1900 души.
Джънфей разширява R&D лабораториите в цял свят, за да се възползва от местните технологии и специалисти в различни държави – от САЩ до Русия. Например, тъй като Европа е в челото на 3G технологиите преди години, компанията прави центъра си за тях в Стокхолм. В Силициевата долина и САЩ има много талант в областта на облачните технологии и по тази причина групата открива центрове не само на Западния бряг на САЩ, но и в Далас.
На фокус: Европа
От Нuawei винаги са твърдели, че Европа е от изключителна важност за развитието им. В момента компанията има над 11 000 служители на континента и инвестиции от над 75 млн. евро в партньорства с над 150 местни университети и институти, като участва активно и в програмата на ЕС „Хоризонт 2020“. В Европа са и разработките в областта на някои от технологиите, които според Huawei ще диктуват бъдещето: от 5G, през изкуствен интелект, роботика, умни градове и др. Всички разработки и изследвания на континента се координират от основания от компанията през 2015 г. Европейски изследователски институт в белгийския град Льовен.
Финландия е сред добрите пример за R&D стратегията на Huawei. Страната е на водеща позиция по инженери и учени на трудовия пазар, но това е и родината на Nokia. Много бивши служители на закрития бизнес с производство на телефони (които впоследствие беше възроден от друга независима компания) сега работят за Huawei в двата развойни центъра в Хелзинки и Тампере.
Те имат различни цели и функции. Този в столицата се занимава със софтуер, сигурност на данните, както и развитие на 5G технологии. В него Huawei проверява и материалите и здравината на някои от своите смартфони. Тестовете включват многократно изпускане на апаратите, симулации, подлагане на определени елементи под голямо напрежение и натиск и др. Центърът в Тампере пък има две основни дейности – тестването на оптични и аудиотехнологии.
Друг пример е Швейцария. Компанията има един развоен офис там, но през миналата година обяви плана си да отвори два нови – в Цюрих и Лозана. Логиката зад избора им е прозаична – и в двата града има филиали на Швейцарския федерален технологичен институт, информира capital.bg.
Извън собствените развойни центрове Huawei има и десетки съвместни иновационни офиси и стратегически споразумения с други компании – от телекоми до софтуерни и хардуерни производители. Сред тях е партньорството с Leica в областта на мобилната фотография и общия им център във Вецлар, както и договорката с Audi в областта на автономните автомобили.
В Европа Huawei инвестира милиарди евро за поръчка на материали и компоненти от местни производители, като само за 5G изследвания в Европа до 2018 г. тя е вложила поне 600 млн. долара.
financebg.com