Intel иска да бъде в основата на зараждащия се интернет на нещата

По време на ежегодния си Intel Developer Forum, най-големият производител на компютърни процесори, затвърди амбициите си да бъде в основата на зараждащия се интернет на нещата. Компанията иска нейни чипове да се използват от преобладаващата част от предвижданите от нея 50 млрд. свързани устройства до 2020 г., съобщава онлайн изданието ZDNet.

Компанията ще заложи на своята платформа Edion, както и на умните аксесоари. Тя иска да създаде и нова екосистема от устройства и софтуер. Според Майк Бел, ръководител на отдела New Devices на Intel, в момента умните устройства са своеобразен хаос, в който те трудно комуникират помежду си. За да се реши този проблем, трябва да има единна архитектура, казва той.

Затова Intel се е насочила в развитие в няколко посоки, за да може след това по-лесно да ги свърже. „Знаем, че нямаме всички отговори“, признава Бел, но не се притеснява от това, защото очаква компаниите и програмистите да вземат участие в изграждането на новата екосистема.

За Intel Edison ще е основна част от постигането на това. Компанията вече има 70 различни устройства, които използват миниатюрния компютър, който е създаден за умни аксесоари и е с размерите на SD карта. Развиват се и 40 проекта в 10 държави, които може да достигнат до пазара.

Intel демонстрира и умен часовник, който се казва Basis Peak и ще е на пазара навреме за празниците. Устройството е създадено от компанията Basis, която е собственост на Intel.

„Устройствата, които са свързани постоянно със смартфона, не са част от бъдещето“, казва Бел. Според него постепенно умните аксесоари ще станат независими. Не се очаква и всички от тях постоянно да изискват връзка с мобилна мрежа. Това ще е налично според типа устройство.

Компанията представи и нови процесори Xeon, които са предвидени за дейта центрове. Чрез тях центровете ще могат да обработват по-лесно увеличения обем информация, който е неизбежен с увеличаването на свързаните с интернет устройства.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *