Mozilla представи смартфон за 25 долара

Mozilla представи прототип на смартфон на цена от едва 25 долара, насочен към развиващия се свят.

Известната най-вече с интернет браузъра си Firefox американска компания ще си партнира с китайския производител на евтини чипове Spreadtrum в производството на модела, пише BBC.

Макар и не толкова мощно, колкото по-скъпитe модели, устройството ще предоставя възможност за работа с приложения и използване на мобилен интернет.

Според експерти изключително евтиният смартфон ще бъде една добра опция за хората с по-ограничени финансови възможности, които в момента купуват телефони от ниския ценови клас.

Темата с мобилните устройства е с широка популярност в развиващите се страни, където използваните продукти варират от изключително скъпи смартфони до телефони с базови функции.

Надеждите на Mozilla са насочени към стъпването на един недобре развит пазар, който продължава да остава в периферията на интересите на производителите на смартфони. Американската компания обаче вероятно ще се изправи срещу силна конкуренция от по-големи и по-утвърдени марки още в следващите няколко дни по време на Mobile World Congress в Барселона.

„Това разширява световната достъпност до уеб смартфоните с отворен код чрез намаляване на времето и разходите, необходими на производителите на телефони за въвеждането на тези устройства на пазара“, посочиха от Spreadtrum в изявление за медиите.

От Mozilla пък отбелязаха, че пускането на евтиния смартфон ще „премодерира“ пазара на мобилни устройства.

Идеята за евтин смартфон може да се хареса на потребителите и в развитите страни. С особена сила това важи за тези, които сключват дългосрочни договори, за да понижат разходите си за популярните модели на Apple и Samsung – iPhone и Galaxy.

Въпреки това експертът от Kantar Worldpanel Каролина Миланези посочи, че устройството на Mozilla не би следвало да се разглежда като конкурент на големите играчи.

„Говорим за един тромав смартфон, който е малко повече от базовите функции. Той все още ще се използва предимно за пренос на глас и текст“, отбеляза Миланези.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *