TMF очаква 1,8% ръст на българската икономика през 2015 г.

Леко покачване на растежа на България през тази година до 1,8%. Така изглеждат очакванията на експертите от TMF Group за развитието на родната икономика през 2015 г., заложени в изследването „Бизнес рискове и възможности в Централна и Източна Европа“.

Докладът посочва, че ускорението спрямо ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) с 1,5% през миналата година ще дойде основно поради по-широкото използване на фондовете на Европейския съюз (ЕС). Според експертите засилването на усвояването на евросредства ще донесе на страна ни покачване на БВП от 2,8% през 2016 г., след което през следващите няколко години тенденцията ще бъде около ниво на растежа от около 3 на сто.

За 2015 г. TMF предвижда още по-високо потребление на домакинствата, покачване на реалните заплати и нулева или ниска инфлация. Икономистите изтъкват, че относително положителните данни до известна степен ще компенсират факта, че България е смятана за един от по-малките пазари в Югоизточна Европа, оставайки след Румъния, Хърватия и Сърбия.

Докладът отчита, че нивото на растеж на БВП, по-високите инвестициите, развитието на промишлеността и частното потребление обрисуват една „умерено по-добра бизнес перспектива“, отколкото през последните години. Изследването също така припомня, че България заема място в топ 10 на пазарите с най-силен ръст на продажбите на Стария континент.

Според TMF инвестициите ще запазят стабилния си ръст и през тази година, повтаряйки до голяма степен темпото си на ускорение в предходната 2014 г. – около 3,4%. Промишлеността също ще продължи възхода си и ще нарасне с 2,9 на сто през 2015 г. „Въпреки замразяването на някои средства от ЕС през миналата година поради корупционни опасения усвояването ще се възстанови през тази година“, изтъкват експертите, допълвайки също, че серия от действия на българското правителство от септември 2014 г. насам имат и потенциала да дадат „някакъв тласък за инвеститорите в инфраструктурни обекти“.

Според изследването „тежката дефлация е в подкрепа на реалните заплати и ръста на доходите. Ниските цени на енергията ще помогнат на търговския баланс, текущата сметка, както и на разходите на домакинствата, и се очаква да ускорят растежа на БВП в близост до 3% през 2016-18 г. От тези фактори ще се възползват западният бизнес и инвеститори, включително тези в потребителски продукти“.

„Потребителите се нуждаят от тласък от oтрицателната инфлация. В действителност показателите за потребителското доверие в България са едни от най-ниските в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) и Югоизточна Европа. Населението е обезкуражено след шест години на стагнация, понижаване на жизнения стандарт и една от най-корумпираните политически системи в Европа. Ние смятаме, че по-ниската инфлация и умерено добрият прогнозен икономически растеж трябва да променят динамиката на потребителите, най-малко в периферията“, отбелязва още докладът.

Що се касае до региона като цяло, изследването отчита, че бизнес средата за малките и средните предприятия се е подобрила в няколко страни от ЦИЕ, особено в Чехия, Унгария, Полша и Словакия. Въпреки това бизнесът все още е изправен пред предизвикателства по отношение на административните, регулаторните и данъчните условия.

Икономическият растеж ще бъде все повече движен от малките и средни предприятия (МСП), които ще продължат да изпреварват тези в еврозоната и ЕС. МСП се възползват от схемите за инвестиционни стимулиране, по-добри възможности за финансиране и освобождаване от данъци.

В доклада се посочва още, че в региона на ЦИЕ се наблюдава засилен ниършоринг (външно ориентирани производства или услуги, за страни в рамките на един и същ континент – бел. ред.) на производствени процеси и в сферата на услугите и по-специално в Полша. Импулсът за създаване на стартиращи технологични предприятия в страни като Словакия и Полша се засилва. Нещо повече, растежът на центровете за споделени услуги, продължава да предлага големи възможности в страни като Унгария и Полша.

Въпреки това фирмите, опериращи в региона, продължават да са изправени пред сериозни предизвикателства. Докладът подчертава области като прекомерна бюрокрация и специфично секторно данъчно облагане. Бюрокрацията в обществените поръчки в публичния сектор продължава да бъде проблем в някои страни. Въпреки ниските корпоративни данъци данъчните системи продължават да се нуждаят от реформи. Проблем е рискът от произволна правна уредба, като специфичното секторно данъчно облагане.

„След няколко трудни години, с изключение на Полша, ЦИЕ показва положителни тенденции в международен план. Въпреки това комплексните системи за отчитане и данъчното облагане в допълнение към често променящите се закони и непрозрачност на бизнеса налагат да се извърви дълъг път до постигане на стабилно възстановяване. Докато страните от Централна Европа и Румъния показват положителни резултати, Югоизточна Европа все още изостава по ръст и размер, но предлага по-големи възможности като група от югоизточноевропейски страни“, посочва Юрай Герзени, ръководител за Европа, Близкия изток и Африка за TMF Group.

„Разбира се, всяка страна има много различна бизнес среда и уникални регулаторни рамки, което прави трудно за международния бизнес да бъде съвместим с местните наредби. Затова, работата с местен партньор може да помогне на компаниите да се възползват максимално от възможностите, които се предлагат в региона“, добавя той.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *