UniCredit се върна в зоната на печалбата

Печалбата на UniCredit SpA за четвъртото тримесечие на 2014 г. се размина с очакванията на анализаторите, предава Bloomberg. Но за сметка на това най-голямата италианска банка постигна прогнозираната за годината печалба от 2 млрд. евро.

Акциите на банката, които се търгуват свободно на фондовата борса в Милано, се обезцениха днес с 3,5% до 5,3 евро, като по този начин пазарната капитализация на UniCredit възлиза на 31,09 млрд. евро.

Печалбата за тримесечието възлиза на 170 млн. евро спрямо нетна загуба от 15 млрд. евро година по-рано, заяви базираната в Милано банка в сряда. Въпреки това обаче запитаните от Bloomberg анализатори очакваха печалба в размер на 200 млн. евро.

За цялата година нетната печалба на групата възлиза на 2,008 млрд. евро, докато след редица отписвания през 2013 г. UniCredit отчете рекордна загуба от 13,96 млрд. евро.

За лоши кредити, с които всички финансови институции в Италия имат проблеми заради икономическата криза, през 2014 г. банката отново е заделила 4,3 милиарда евро, от които 1,7 милиарда евро през четвъртото тримесечие.

В официалното си изявление банката пояснява, че предизвикателната геополитическа и макроикономическа среда в Украйна и Русия е наложила още по-голяма стриктност по отношение на управление на разходите.
„Въпреки трудната икономическа среда, успяхме да постигнем заложените резултати за 2014 г. През цялата година работихме за развитие на икономиката във всички държави, в които сме представени. Отчитаме значително увеличаване на кредитирането на домакинствата, както и подкрепа на корпоративните ни клиенти в разширяване на бизнеса им на международните пазари“, коментира Федерико Гицони, главен изпълнителен директор на банката.

UniCredit, представена в България от УниКредит Булбанк, е най-голямата италианска банка по размер на пазарна капитализация и е сред водещите европейски банкови групи. Тя е в списъка на 33-те системно-важни финансови институции в света.

Междувременно стана ясно, че италианската група има интерес към полската дъщерна компания на Raiffeisen. „Ако сме сигурни, че сделката има икономически смисъл, че пасва на стратегията ни и ни устройва цената, ще направим всичко, за да постигнем целта си“, казва директорът на полската дъщерна компания на UniCredit Pekao Лиуджи Ловалио, цитиран от APA.

Засега обаче цената, която Raiffeisen иска, е твърде висока. “Това не съответства на нашата политика да плащаме повече от балансовата стойност“, каза Ловалио. Полското дъщерно дружество на UniCredit е втората по големина банка в страната.

Припомняме, че във вторник стана ясно, че австрийската банка Raiffeisen Bank International AG (RBI) възнамерява да продаде операциите си в Полша и Словения и да съкрати бизнеса си в Русия. Радикалният ход е с цел увеличаване на капиталовите буфери, след като кредиторът реализира годишна загуба

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *