Xiaomi – разрушителната нова сила на пазара на смартфони

Китайският производител на смартфони Xiaomi все още не е име, познато на широката публика, но набира популярност, като истински култ в родината си, и скоро може да стане „разрушителна сила“ на глобалната смартфон арена, пише CNBC.

„Компанията, която особено изпъква като потенциално променяща правилата на играта е Xiaomi, заради огромната си база фенове и уникалния си бизнес модел. Тя се наслаждава на успехи заради супер евтините си, високо специализирани смартфони, продавани онлайн“, казва Марк Нюман, старши анализатор на Sanford C. Bernstein.

„Xiaomi се оформя като новата разрушителна сила, благодарение на две нови продуктови предложения, обявени наскоро, смартфоните си Hongmi и Mi3“ – обяснява той.

За само три години, Xiaomi, или „Дребният ориз“, направи огромни стъпки. През второто тримесечие Xiaomi изпревари Apple на китайския смартфон пазар, с 5-процентов дял, докато щатската компания има 4.8%, по данни на аналитичната компания Canalys.

Атрактивната цена на смартфоните им е ключовият двигател зад растежа на компанията, сред чийто инвеститори са държавният инвестиционен фонд на Сингапур Temasek и щатският производител на чипове Qualcomm.

Спецификациите на евтиния смартфон на компанията, Hongmi или „Червения ориз“, който бе представен през юли, са конкурентни на тези на iPhone 5C на Apple, но цената е многократно по-ниска, казва Нюман.

Смартфонът се продава за 130 долара, при 733 долара за „евтиния“ смартфон на Apple за Китай.

В същото време, устройството Mi3, което бе изкарано за продан миналия месец, е напълно конкурентно на други устройства от високия ценови клас, казва Нюман, но отново е на много по-ниска цена. То се продава за 330 долара, при цена от 864 долара за iPhone 5S в Китай.

„Как може Xiaomi да предлага такива добри спецификации, при такива атрактивни цени? Стратегията им е да продават във високия ценови клас при цена малко над себестойността на производство и да монетизират нарастващата си база потребители чрез софтуера и предлаганите услуги“ – обяснява той.

Освен това, компанията успява да държи разходите по дистрибуцията ниски, като разчита на онлайн продажбите, а не на традиционните канали за доставки.

Освен резонната цена, друг фактор зад нарастващата популярност на Xiaomi е фокусът им върху ангажираността на потребителите. Компанията редовно приема обратната връзка с потребителите, за да подобрява телефоните си.

Въпреки че засега смартфоните на Xiaomi се продават предимно в Китай, Тайван и Хонконг Нюман няма съмнение, че компанията ще се опита да разшири присъствието си.

„Фактът, че наскоро наеха вицепрезидента на Android от Google, Уго Бара, който да е техен глобален вицепрезидент, е сериозен знак, че компанията възнамерява да разшири международното си присъствие в някакъв момент“, казва Нюман.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *