Банките прибавят 72,5 млн. лв. към печалбата си през май

Банките увеличават печалбата си с още 72,5 млн. лв. през май. Положителният финансов резултат е по-нисък с 18,6% спрямо април, но расте с 25,9% на годишна база, показват изчисления на Investor.bg на база статистиката на Българската народна банка (БНБ).

Общо за първите пет месеца на 2015 г. печалбата на трезорите вече е 446,9 млн. лв., като тя е с 83 млн. лв. повече спрямо същия период на миналата година. Това е повишение от близо 23% на годишна база.

Трябва да се направи уточнението, че статистиката на централната банка за миналата година обхваща резултатите на Корпоративна търговска банка. С изключването им ръстовете на банковите печалби биха били по-високи. С колко точно – ще разберем от финансовите резултати на кредитните институции за второто тримесечие.

През май активите на банковата система намаляват с 1,7 млрд. лв. за месец до 83,4 млрд. лв. Няма промяна в подредбата на водещите пет по размер на активите банки. Най-големите пет банки са УниКредит Булбанк, Банка ДСК, Първа инвестиционна банка, Обединена българска банка и Райфайзенбанк.

БНБ отдава намалението на общите активи на изменения в позициите на банките в дългови ценни книжа, на паричните салда в централни банки и другите влогове на виждане. През май инвестициите в ценни книжа намаляват с 1,1 млрд. лв. главно поради спад при репо сделките с дългови инструменти на чуждестранни емитенти, отчитат от централната банка в прессъобщението, придружаващо надзорните отчети за сектора.

Слабата кредитна активност също оказва влияние за понижението на активите. Към края на май брутните кредити и аванси възлизат на 60,7 млрд. лв., 55,1% от които са експозиции към нефинансови предприятия. За месец кредитите на нефинансови предприятия намаляват с 380 млн. лв., или с 1,1%, под влияние на извършени продажби на портфейли.

Заемите за домакинствата възлизат на 18,5 млрд. лв. В петия месец на годината вземанията на банките от населението се увеличават с 46 млн. лв., или само с 0,2%, в резултат на минималния ръст при потребителските кредити. БНБ отчита незначителен спад при жилищните ипотечни кредити. Вземанията от кредитни институции нарастват със 164 млн. лв., или с 2,6 на сто, а тези от други финансови предприятия – с 61 млн. лв. (4,1%).

Все още голямата разлика между лихвените проценти по кредитите, които продължават да намаляват, и лихвите по депозитите, които са на исторически ниски нива, допринася за подобряването на нетния лихвен доход на банките и оттам – на техните печалби.

За периода януари-май 2015 г. нетният лихвен доход на банките, изчислен като разлика между приходите от лихви и разходите за лихви, възлиза на 1,13 млрд. лв. Размерът му е с 5% по-голям спрямо същия период на миналата година. Само през май нетният лихвен доход е за 230 млн. лв.

Освен това нетният доход от такси и комисиони, изчислен като разлика между приходите от такси и комисиони, които получават банките, и разходите на трезорите по това перо, нараства с 5,4% за пет месеца до 350,3 млн. лв., показват още изчисленията на Investor.bg.

По-ниските обезценки също подкрепят печалбата на банковия сектор в България. Към края на май натрупаната обезценка по кредитите и вземанията намалява с 4,5% на годишна база до 321 млн. лв. при 336 млн. лв. за съответния период на предходната година, сочат данните на БНБ.

Общият размер на депозитите в края на петия месец на 2015 г. възлиза на 70,6 млрд. лв., 60,2% от които са привлечени от домакинства. През май депозитите от домакинства се увеличават с 204 млн. лв., или с 0,5%, до 42,5 млрд. лв. Нарастването при ресурса от нефинансови предприятия е с 40 млн. лв., а при средствата от другите финансови предприятия – със 149 млн. лв., или с 5,3 на сто.

През май банковата система запазва високо ниво на ликвидност. В края на месеца коефициентът на ликвидност, изчисляван по Наредба № 11 на БНБ, е 33,58%, при 32,93% към края на април.

Всички банки покриват минималните изисквания за капиталова адекватност, определени от централната банка. Към март 2015 г., откогато са актуалните данни, съотношението на обща капиталова адекватност на банковата система достигна 22,3%.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *