Без найлонови торби във Франция от 1 юли

Найлоновите торбички за еднократна употреба се забраняват във Франция от 1 юли тази година. Мярката трябваше да влезе в сила от 1 януари, но министърът на екологията Сеголен Роаял даде отсрочката, за да има преходен период.

По този начин се слага край на един лош навик на французите, които използват 17 милиарда торбички годишно. Забраната ще важи за всички търговски обекти, включително специализирани хранителни магазини, аптеки, открити и закрити пазари.

Цифрите показват, че годишно 5 млрд. еднократни найлонови торби се предлагат на касите на магазините, а още 12 млрд. торби се използват за други цели извън търговските обекти. Общо 2,6 млрд. торбички се произвеждат във Франция, а останалите се внасят от Азия.

Целта е да се намали чувствително употребата на найлоновите торби, чието разграждане отнема стотици години и нанася значителни щети на околната среда. Един от най-големите проблеми е замърсяването и вредата за морските животни и птиците. Например, 86% от морските костенурки бъркат найлоновите торби с медузи и ги поглъщат.

Ситуацията в България

36,4% от българите се въздържат от употреба на найлонови торбички. С процент повече са сънародниците ни, които се стараят да не използват пластмасови бутилки, чаши, чинии и пр.

Това сочат данните от национално представително изследване, изготвено от агенция „Екзакта“ по поръчка на ОПОС 2014-2020. Проучването е направено преди старта на образователната кампания на МОСВ „Яко е да си еко“, насочена към оформяне на екологична култура сред подрастващите. Тя цели и популяризиране на мерките за чиста околна среда на МОСВ, изпълнявани чрез новата оперативна програма.

Доста висок процент – 38 на сто заявяват, че когато изхвърлят пластмасова бутилка я смачкват, за да заема по-малко място в контейнера. 26 на сто не прилагат мерки за намаляване на отпадъците.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *