Почти 7 хил. българи умират годишно заради лошо здравеопазване

Почти 7000 души умират в България поради ниското качество на здравното обслужване, сочат резултатите от проучване по проекта „Подобряване на практиките, свързани с насочвания от извънболничната помощ за болнично лечение“ по поръчка на НЗОК.
Страните с най-добри резултати по този показател са с два пъти по-малко – 50 и 75 смъртни случая на 100 хил. души.
От общо 21 095 смъртни случая у нас през 2007 г. 6954 или 33% са били предотвратими, сочи проучването.
В България броят на приетите в болница пациенти продължава да е над средните нива в ЕС.
104 851 хоспитализации са били предотвратими, което е 8.4% от общия им брой. Данните сочат, че хоспитализациите са нараснали до над средния брой за ЕС през 2004 г. и днес са значително повече от броя в страните от Централна и Източна Европа.
Миналата година един от всеки петима българи е лежал в болница. 26% от изписаните пациенти се връщат в клиниката след месец.
Проучването показва, че 70,9% от случаите се решават на ниво първично здравеопазване. 16% от пациентите отиват направо в болниците, за да бъдат хоспитализирани като прескачат своите общопрактикуващи лекари.
През 2007 г. 22,4% от посетилите общопрактикуващия си лекар пациенти са били насочени към специалист, в т.ч. в доболничния сектор, и 2% – към болничния сектор.
През 2007 г. у нас едва около половината от общия брой приеми в болниците са планови, а 49,3% -по спешност. За сравнение във Великобритания около 80% от приемите са планови.
netinfo.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *