Руснаци превръщат бившата казарма в Девин в модерен туристически комплекс

Пътят за Девин през Кричим ще остане под вода, след като започне пълненето на язовир „Цанков камък“. То е планирано за юни 2010 г. Обходното шосе, което в момента се строи, все още няма да е готово. При това положение до Девин ще се стига само откъм Смолян, Доспат и Батак.

„Затварянето на досегашното трасе Кричим – Девин заради язовир „Цанков камък“ може да не се отрази добре на туризма. Обиколният път минава през северен склон и ще бъде труден за поддръжка. Има големи денивелации и свличащи се участъци“, казва кметът на Девин Здравко Василев, цитиран от Novglas.bg. Градът е известен в цяла България и зад граница със спа базите си и минералната вода.
В Девин са открити 45 хотела, два от които петзвездни. Обслужващият персонал е основно от местни жители. Както и кметът, девинчани също се питат дали по-лошото обходно шосе няма да повлияе негативно върху туристическия поток.
Въпреки съмненията хората смятат, че ползата от язовира е неоспорима. На първо място защото австрийската фирма „Алпине“, която изгражда хидровъзела „Цанков камък“ (включващ язовир и ВЕЦ), предоставя най-голяма трудова заетост. От старта на строежа на 29 април 2004 г. досега на обекта са работили стотици хора.
„С приключването на различните етапи броят им ще намалява. До Нова година ще бъдат съкратени 250. Още 300-350 ще си отидат през август“, обяснява кметът. По проект след пускането на хидровъзела в експлоатация догодина ще останат само 50 специалисти и работници.
В края на март и началото на април 2010 г. започва заливането на язовирната стена и едновременно с това фугиране и инжектиране.
Специалистите са единодушни, че „Цанков камък“ ще подобри работата на останалите централи от каскадата Доспат – Въча. Новият язовир е най-големият, строен в България, от средата на 80-те години насам. Обемът му ще е 111 млн. куб. м. Уникалната дъгова куполна стена, която вече е издигната, е висока 130 метра. Очаква се ВЕЦ-ът да произвежда 188 милиона киловатчаса електроенергия и да покрива върхови товари. Според еколози хидровъзелът ще окаже положителен ефект върху околната среда. Очаква се да намалеят серните и азотните окиси във въздуха и въглеродният диоксид. Ще се създадат добри условия за рибовъдство и това ще привлече още инвестиции към Девин.
Руснаци притежават терените на бившата казарма в Девин
Руснаци владеят вече бившата казарма на града (теренът е около 11 декара) и смятат да я превърнат в модерен жилищен комплекс с търговска мрежа. Преди две години руската „Гостул“ създава с общината смесено дружество – „Девин-Москва“. В него местната управа има 24 процента.
„Започнат ли нашите партньори да инвестират, делът ни ще се стопи до 2-3 на сто. Затова искаме те да откупят частта на общината, но не за 102 000 лева, а на пазарна цена“, обяснява градоначалникът Здравко Василев. По думите му досега чужденците са представили един проект, но общинският съвет не го е одобрил. Сега се чува, че възнамеряват да вдигнат комплекс. Колко ще е капиталовложението, никой не знае. В града усилено се говори, че зад руската фирма стои кметът на Москва Юрий Лужков.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *