Световната икономика расте с умерено ускоряване

Предстои възстановяване на глобалната икономика, но то ще е трудно и съпътствано от множество рискове. Това е основният извод от проведената наскоро в Париж глобална конференция на Кофас по управление на риска.

На конференцията в Париж също така беше обявено, че растежът на световната икономика продължава да следва тенденция на умерено ускоряване: +3,1% през 2015 г., след +2,8% през 2014 г. и +2,7% през 2013 г. Леки подобрения се очакват както в развитите страни (от + 1,7% през 2014 г. до + 2,1% през 2015 г.) така и в развиващите се страни (от + 4,2% до +4,3%).

Развитите страни: сигурно, но крехко възстановяване

Кофас е умерено оптимистичен в своята оценка на рисковете в развитите страни. Високият ръст в САЩ (+2,9% през 2015 г.) се базира на увеличеното вътрешно търсене и на своеобразен индустриален ренесанс. Пример за това е автомобилната промишленост, където компаниите вече работят с 90% от капацитета си. Стоманодобивната индустрия остава единственият сектор, където рисковете все още се смятат за високи, докато химическата, текстилната, транспортната и автомобилната промишлености получават оценка „умерен риск“ – най-добрата в барометъра за секторния риск на Кофас.

Подобрението в Европа е доста по-бавно: в Еврозоната се очаква ръстът да достигне 1,2% пред 2015 г., при +0.8% през 2014 г. и -0.4% през 2013 г. След последното покачване на оценките на Испания, Германия и Австрия, Кофас обявява още едно подобрение: оценката B на Португалия вече е с положителна перспектива. Във Франция и Италия също се отчита подобрение на финансовото състояние на компаниите, очаква се повишаване на маржовете на френските компании до 31.1% в края на 2015 г., тоест на същото ниво, както през 2009 г. Въпреки това, компаниите ще останат предпазливи по отношение на решенията за инвестиции заради слабия растеж и ниската инфлация, както и поради нарастващите политически рискове в еврозоната. В Европа задържането на пари в брой е в основата на създадената среда със слаб растеж и ниска инфлация. Всъщност, все още тежкото бреме на държавния и частния дълг означава, че съществена част от приходите се използват за погасяване на дългове. Въпреки това отрицателна инфлация, причинена от това слабо търсене, води до повишаване на реалната стойност на дълга. В този контекст действията на ЕЦБ са от решаващо значение да успокоят компаниите и домакинствата и за да се избегне дефлационна криза. Това обаче няма да е достатъчно, за да даде силен тласък на инвестициите в реалната икономика.

„След кризите на суверенитета, Европа вече е откри точно обратния риск: когато запазването на дълг значително влияе върху възстановяването и подхранва дефлационното напрежение. Ръстът е възпрепятстван и от геополитическите събития с все още несигурни резултати, най-вече на кризата между Русия и Украйна, която влияе върху морала на компаниите. На последно място, появата на политически риск в Европа се отразява върху доверието“, коментира Ив Злотовски, главен икономист на Кофас.

Развиващите се страни: завръщане на обичайните кризи с редки изключения

Докато растежът им остава като цяло стабилен, развиващите се страни страдат от връщането на обичайните кризи, свързани с изтичане на капитали. Волатилността при шест от нестабилните от 2009 г. валути – на Бразилия, Индия, Индонезия, Турция, Южна Африка и Русия – е добра илюстрация на това. Комбинацията от забавяне на икономическия растеж и повишаване на частния дълг накара Кофас да понижи оценките на няколко страни. Последно това се случи с оценката на Турция, която беше променена на B, и на Русия – на C. Независимо от това, следва да се отбележи, че докато компаниите са изложени на риск, кризи от системен характер вече не са правило в развиващите се страни. Банките са по-силни, а публичните финанси са стабилни. Венецуела и Аржентина бяха специално тествани през 2014 г. за основни рискове на външната ликвидност.

Въпреки това, при няколко страни се очертават благоприятни тенденции. Виетнам, чиято оценка C вече е съпроводена от положителна перспектива, стабилизира валутния си курс. Търговията в страната се активизира (както се вижда от динамиката на износа на електронни продукти) и страната привлича чуждестранни инвестиции, особено корейски, въпреки трудната бизнес среда. Кофас повиши също и оценката на Шри Ланка до B, тъй като след края на войната през 2009 г. растежът е стабилен, а бюджетният дефицит намалява.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *