Условия за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст

За добро или за лошо идва моментът в живота ми, когато е време е да се замисля зa края на своята кариера. Правилата, които уреждат пенсионирането, ми се струват твърде сложни. Какви са условията, при които мога да получа пенсия? Какъв ще бъде нейният размер?

За да придобия право на пенсия за осигурителен стаж и възраст е необходимо, разбира се, да покривам определени минимални критерии за възраст и осигурителен стаж. Всеки от тях се определя в закона, но размерите зависят от това, в кой момент се пенсионирам и каква дейност извършвам.
Каква е минималната възраст за придобиване право на пенсия?

В закона е заложена възраст от минимум 60 години за жените и 63 години за мъжете, която се увеличава с 4 месеца на първи януари на всяка година след 2011 г. Звучи сложно? Нека се пробваме с пример. Искам да проверя минималната възраст за пенсиониране през 2014 г. Изминали са три години след 2011 г. и минималната възраст се е увеличила три пъти с по четири месеца, т.е. с точно една година. Това прави 61 години за жените и 64 години за мъжете. Би било достатъчно да запомня, че на всеки три години минималната възраст за пенсиониране се увеличава с една година.

Това означава ли, че след 30 години, възрастта ще се е увеличила с 10 години?

Отговорът на този въпрос е не, освен ако законът не бъде променен след време. Минималната възраст за пенсиониране се покачва всяка година, но до достигане на определена горна граница. Тя е 63 години за жените и 65 години за мъжете.Това означава, че минималната пенсионна възраст за жените ще спре да се повишава през 2021 г., а за мъжете дори по-рано – през 2018 г.

Какъв е минималният стаж за придобиване на пенсия?

Осигурителният стаж е сложно понятие. Повечето хора са свикнали да го асоциират с трудовия стаж и това не е съвсем грешно. Аз обаче придобивам осигурителен стаж и в много случаи, в които не работя на трудов договор. Това се отнася например за периода, през който съм изпълнявал наборна служба или ползвал отпуск по майчинство или бащинство, както и за много други хипотези. Общото правило е, че за осигурителен стаж се зачита времето, през което съм бил осигурен или пък моят работодател е трябвало да внася осигурителни вноски. За щастие няма нужда да се опитвам да изчислявам сам своя осигурителен стаж. Националният осигурителен институт дава възможност за извършване на справка за натрупан осигурителен стаж. За да си направя такава справка е необходимо да се сдобия с персонален идентификационен код (ПИК), който мога да получа на място в местното териториално поделение на НОИ или пък да упълномощя някого с нотариално заверено пълномощно да получи кода от мое име.

Минималният осигурителен стаж се определя от закона, а именно 34 години за жените и 37 години за мъжете. Също както възрастта минималният осигурителен стаж се покачва с четири месеца всяка година след 2011 г. до достигане на 37 години за жените и 40 години за мъжете. Това означава, че границата ще продължи да се покачва до 2021 г.

Важно! За да получа право на пенсия, е необходимо да покрия и двата критерия. Ако не съм достигнал необходимата възраст, не мога да се пенсионирам дори и да имам повече от необходимия осигурителен стаж. Обратното обаче не е съвсем вярно.

Ако не покривам критерия за минимален осигурителен стаж, аз ще придобия право на пенсия при достигане на малко по-висока възраст, ако все пак имам поне 15 години осигурителен стаж. Тази възраст е еднаква за мъжете и жените и към 2011 г. е 65 години, но също се покачва с 4 месеца на всяка година до достигане на 67 години. Тази възраст ще продължи да се покачва до 2018 г.

По отношение на различни лица има множество облекчения, които са установени от закона поради характера на тяхната работа. Такива са военнослужещите, някои държавни служители, полицаите и пожарникарите, балерини и балетисти и др.
Какъв ще бъде размерът на моята пенсия?

Искам да сметна размера на пенсията си за осигурителен стаж и възраст. Сложна работа. Той зависи от няколко различни фактора:

Средномесечният доход за страната за последните 12 месеца преди пенсионирането ми;
Моят средномесечен доход за три последователни години преди 1997 г.;
Средномесечният доход за страната за съответните три години;
Моят средномесечен доход след първи януари 1997 г.;
Средномесечният доход за страната след първи януари 1997 г.;
Натрупаният от мен осигурителен стаж.

Колкото по-висок е бил моят осигурителен доход, толкова по-висока пенсия ще получа. Размерът й ще бъде определен от Националния осигурителен институт към момента, в който реша да се пенсионирам. Ако все пак желая да науча повече за това как се изчислява пенсията, мога да прегледам този пример. В закона е определен и минимален размер на пенсията при осигурителен стаж и възраст, но този размер твърде често се променя във времето, затова няма смисъл да се запознавам с него преди пенсионирането си.

(*) Настоящата статия има за цел да очертае някои основни Ваши права, като няма претенции да бъде юридически съветник. Ако имате затруднения с упражняването на тези основни права или случаят е по-сложен – съветваме Ви да се консултирате с юридически експерт.(*)

Автор: Никола Пенчев

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *