150 лв. за учебници на детето

Най-скъпи са книгите по чужд език, литература и история

Промоции и награди предлагат търговците в навечерието на учебната година. За покупка над 19 лева подаряваме албум за снимки, твърдят продавачките от щанд за учебни помагала на изложението „Всичко за ученика“ в НДК. Не е трудно да се надхвърли тази сума, особено когато в семейството има по двама ученици, разказаха те. На щандовете за речници пък продават и раници, за да привличат повече клиенти. Тук рядко идват хора, защото речниците са скъпа стока, обясниха търговците. Но раниците са по 9 лева, така че поне за тях не липсват клиенти.

Все още няма много хора, чакаме ги след 15 септември, казаха пък продавачите на употребяване учебници. Според тях учителите още не са обявили всичките си изисквания и затова децата не бързат да купуват. Борсите ще работят до края на месеца.

Най-малко 150 лв. излиза подготовката на ученик за 15 септември. Парите са само за учебници, тетрадки, речници, чанти, химикалки, показа проверка на „Стандарт“.

Литературата върви по 8-10 лева. По толкова са и книгите по история. Има обаче специални сборници с карти, атласи и разработени теми за допълнителна подготовка, които са най-малко 4-5 лева. От 3,50 до 5 лева са специалните ръководства по литература. За тестове по езикова култура пък искат до 7,50 лв.

Книгите по математика, география, химия и физика са по-евтини. За тези предмети обаче трябват чертожни инструменти и карти. Глобусите са по 30 лева. От 4,50 до 6,00 лева са пък помагалата с решения на всички задачи в учебниците по математика. Най-скъпи са за петокласниците, защото обясненията са най-подробни. Цената пада за всеки следващ клас. Издателите са подготвили и специален албум по изобразително изкуство, но повечето учители не го искат в час.

По традиция най-скъпо е обучението по чужд език. Комплект учебник и тетрадка стига 20 лева. По 8-10 лева са най-малките речници с по 45 хиляди думи, а 25-30 са тези с около 120 000 думи. Двутомният английско-български речник с 240 хиляди думи струва 35 лева.

Мина Стефанова

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *