20 млн. лв. са инвестициите в „Габровница“ АД

„Габровница” е на първо място в община Павел баня по приходи от продажби и по печалби, съобщи Икономическият портал на регион Стара Загора. Дружеството осигурява работа на 248 души. До момента в предприятието са направени инвестиции за 20 млн. лв. В него се произвеждат плочи от дървесни частици, които се използват за изработване на мебели. На ден се произвеждат 500 кубически метра неламинирани плочи, а ламинираните са 400 куб. м. В резултат на производството в атмосферния въздух се отделят прах и въглеводороди.

“Това запрашаване е толкова опасно, колкото и праха по улиците в населените места”, заяви екологът на дружеството инж. Жеко Едрев. За ограничаване на замърсяването и недопускане на превишаване на праговата стойност на въглеводороди в „Габровница” се инвестират средства и се изпълняват конкретни мерки. От миналата година в голямата сушилна инсталация работи воден филтър, който пречиства газовете от прах и вредни вещества. До 6 месеца същото съоръжение ще бъде монтирано и на малката сушилня. Лабораторията в предприятието е оборудвана с необходимата апаратура за контрол и анализ на материалите. Лепилата, които се използват са с европейски стандарт и компромиси са невъзможни, категорични са специалистите.

„Габровница” е водещо предприятие в община Павел баня. Собственик е турският холдинг „Кастамону Ентегре”. Дружеството в България отделя постоянно средства и за благотворителност. Помага финансово на детски градини, предоставя дарения на дом за възрастни хора и на футболния отбор в селото. До момента инвестицията, която холдингът е направил в дружеството, е в размер на 20 млн. лв. Планирано е тя да стигне 100 млн. лв.

„Направихме инвестиции в три направления – увеличаване на производствения капацитет, подобряване на качеството и на екологията. Инвестира се и в социални придобивки на работниците. Купихме предприятието в занемарен и морално остарял вид, дори не можеше да покрие екологични изисквания,а с приемането на България в ЕС те са вече доста сериозни. Допустимият праг за запрашаване също е намален и за да отговорим на изискванията, внедрихме система за филтриране. започнахме подготовка и на нов екопроект. Всичко това изисква технологично време, но до 6 месеца ще пуснем в действие и втория филтър”, обясни прокуристът на дружеството инж. Ергин Тьорен.

Другият широко коментиран въпрос е дървесината, с която се снабдява „Габровница”. “Всичко е законно и легално. Участваме на търгове и спазваме спечелените квоти. Ние сме спокойни”, заяви прокуристът на фирмата. Категоричен, че в предприятието не може да влезе дървесина от незаконна сеч, е и зам.-началникът на Регионално управление на горите – Стара Загора инж. Николай Иванов.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *