Wall Street изпрати август с леки повишения

Водещите индекси на фондовата борса в Ню Йорк приключиха последната търговия за седмицата с леки повишения въпреки продължаващата ескалация на геополитическото напрежение по света.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average нарасна с 0,09% до 17 094,19 пункта. Широкият бенчмарк S&P 500 добави 0,32% до 2 003,15 пункта, докато Nasdaq Compositе се покачи с 0,48% до 4 579,33 пункта.

„Позитивните настроения продължават да се покачват. Август започна песимистично, но ще затвори с реални печалби и индексите вероятно ще достигнат рекордни стойности“, каза Питър Кардийо, главен пазарен икономист в Rockwell Global Capital.

„През септември може да има технически натиск или период на размисъл“, заяви още Кардийо, позовавайки се на разширените продажби от последните месеци.

Британският държавен секретар Тереса Мей съобщи, че Обединеното кралство повишава степента на опасност от международна терористична дейност. По този начин властите признаха, че извършването на терористичен акт на територията на страната е „много вероятно“. Това е втората по сила от пет възможни степени на опасност, само едно ниво под най-високата степен.

„От този следобед се очаква засилено присъствие на полицейски служители на обществени места, както и затегнати мерки за сигурност в цялата страна“, заяви в телевизионно обръщение премиерът на Великобритания Дейвид Камерън.

Междувременно окончателните данни от индекса на потребителското доверие на Thomson Reuters и Мичиганския университет показаха ръст до 82,5 пункта през август от 81,8 пункта преди месец.

Акциите на Tesla Motors поскъпнаха с 2,2 на сто до най-високото си равнище в историята, след като производителят на електрически автомобили заяви, че ще изгради станции за зареждане с електричество в Китай заедно с китайския мобилен оператор China Unicom.

Гигантът Google съобщи, че ще насочи усилия в разработването на безпилотни самолети за доставки на стоки, следвайки стъпките на Amazon.com. Книжата на компанията поскъпнаха леко с 0,08%.

Авторитетното издание The Wall Street Journal съобщи, че Johnson & Johnson желае да се раздели със звеното си производство на медицинско оборудване, оценено на 2 млрд. долара. Капитализацията на дружеството се покачи с 0,68 на сто.

„Икономиката на САЩ продължава да показва сила, а дефлацията в Европа става все по-лоша, което ни връща към факта, че рано или късно Драги (президентът на ЕЦБ Марио Драги – бел. ред.) ще трябва да използва някакъв вид количествени улеснения. Това е положително и за акциите в САЩ „, каза още Кардийо.

Във фокуса на инвеститорите по-рано през деня бяха именно данните от Европа. Инфлацията в еврозоната очаквано се забавя до ново 5-годишно дъно през август. Цените на потребителските стоки в 18-те страни от валутния блок нарастват с едва 0,3% през настоящия месец спрямо година по-рано, отчитайки най-ниското си ниво от октомври 2009 г. според Евростат.

През юли инфлацията бе 0,4% на годишна база. Равнището е в т.нар. „опасна зона“ под 1% от октомври 2013 г. насам.

Доходността по 10-годишните американски държавни облигации, използвана във формирането на лихвите по ипотечните кредити и други потребителски заеми, се покачи леко до 2,333%. Доларът пък поевтиня спрямо валутите на основните търговски партньори на САЩ.

Октомврийските фючърси върху американския петрол долара поскъпнаха с 1,42% до 95,89 за барел, а декемврийските върху златото поевтиняха с 0,22% до 1 287,60 долара за тройунция.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *