Зле прикрит европейски ултиматум към САЩ
Релинг пристигна в Пекин, за да информира китайското ръководство за резултатите от антикризисната среща на върха на Евросъюза и да обсъди въпроса за евентуално участие на КНР във финансирането на фонда, съобщи Reuters.
Освен това EFSF е готов да поеме 20% от евентуалните загуби на инвеститорите в новото си поделение, което е насочено към капиталите на Китай и развиващите се пазари.
Лидерите на Европейския съюз се договориха за мерките за укрепване на стабилността на еврозоната и по-специално за увеличаване до 1000 милиарда евро на EFSF.
Проблемът е откъде ще дойдат парите. Азиатските играчи и най-вече Япония и Китай досега бяха едни от най-големите инвеститори във фонда, като предоставиха 40% от привлечения капитал.
Пекин вече притежава облигации на европейски държави на стойност от близо 500 милиарда долара.
А европейските лидери, които сега са под натиск от нежеланието на Германия да бъде основният донор за спасяването на еврозоната, търсят активно средства за увеличителен на размера на EFSF. В САЩ търсенето на инвеститори удари на камък, но остава надеждата, че развиващите се страни като Китай и Бразилия ще помогнат на Европа.
Дали те ще инвестират стабилизационния фонд вероятно ще стане ясно в края на следващата седмица, по време на срещата на Г-20.
Ако EFSF емитира дълг деноминиран в юани, това ще е силен удар върху позициите на долара като световна резервна валута. Основната пречка за засилването на ролята на юана на глобалните финансови пазари е липсата на доверие на инвеститорите и съответно на големи количества международно търгуван китайки дълг. Това ще се промени, когато институция с AAA рейтинг като EFSF емитира облигации деномирани в юани.
Релинг каза, че подобни действия са трудно осъществими в момента. Но зад тези думи се крие ясната заплаха, че ако САЩ не помогнат за спасяването на еврозоната, доларът бързо може да поеме по пътя на британския паунд.
Финанси