• NeoSky: Situs Resmi Slot Deposit Pulsa Tanpa Potongan 5000
  • Slot Pulsa 5000 MATUG Tanpa Potongan – Gacor dan Maxwin Mudah 2024
  • Slot Pulsa Tanpa Potongan - Gacor dan Mudah Menang
  • На пазар в Нормандия и с. Лозен – да сравним цените! – Финансови новини

    На пазар в Нормандия и с. Лозен – да сравним цените!

    Ива Стойкова*
    Те са уникални, пъстри, уханни, вкусни и с изкусителни оферти. Пазарите – сърцето на Европа. От векове производителите представят най-доброто от своята продукция, а клиентите тръгват на лов за най-изгодната покупка. През това време се завързват разговори, дават се съвети, бистри се политиката. Накрая всички са доволни – едните се радват на спечеленото, а другите – на вкусна и здрава трапеза.
    Във Франция освен постоянните пазари, традиция са и временните фермерски пазари. Те се появяват обикновено в края на седмицата, но има и такива, които са всеки ден до обяд. Времето варира – някои пазари се организират рано сутрин и буквално се изпаряват в ранния следобед, без да са оставили и следа като боклуци и безредие. Други пазари са вечерни, дори нощни, понякога придружени с концерти. Френските временни пазари се появяват на паркинги, под мостове (дори в Париж под „въздушните” линии на метрото), в стари крепости… Общото между всички тях е, че там предлагат продукцията си земеделски производители от района. Плодовете и зеленчуците, разбира се, са „био”, но това се подразбира и не се тръби излишно.
    Фермерски пазари от Нормандия до с. Лозен
    Средновековна крепост от XIV в. в градчето Regnéville-sur-Mer, Нормандия, живее нов живот. След като е реставрирана в края на миналия век, от 2009 г. крепостта се превръща в летен пазар – от петък, 5 юли до петък, 30 август. След 18.00 ч. там се предлагат био и тероарни продукти. И всичко това с подкрепата и организацията на Общината. Входът е свободен. А освен да се направят покупки, има обособени места, където да се похапне.
    Ето какви бяха цените това лято:

    Домати: 1,95 евро/кг.
    Домати „Биволско сърце”: 3,50 евро/кг.
    Кайсии: 3,50 евро/кг.
    Череши: 4,90 евро/кг.

    В България, това лято се появи Първи частен пазар на производителя в с. Лозен. Макар и в отговор на ниските изкупни цени и проблема с реализацията на продукцията, този пазар е доближаване до западноевропейския модел. През юли около 10 производители от региона на Пазарджик се обединиха и направиха фермерски пазар, при това със съдействието на общинските власти. Цените:

    Домати: 1,20-1,30 лв./кг.
    Розови домати: 1,80-2.00 лв./кг.
    Праскови: 1,5- лв./кг.
    Кайсии: 2.00 лв./кг.
    Снимка: fermer.bg

    Все пак у нас, засега се провалят опитите за установяването на подобни практики, въпреки разнообразните документи и прословутата наредба за директни доставки. Повечето фермери (особено тези, чиято продукция е „био”) казват, че не могат да продават законно. Властите, от своя страна, не проявяват гъвкавост. Освен това цените на родните фермерски продукти в повечето случаи са доста високи.

    По този повод, да се върнем към Нормандия. Цените в цитирания летен пазар в крепостта като цяло са по-ниски в сравнение с тези на постоянния пазар.

    Череши: 6,50 евро/ кг., 18 евро за 3 кг. /4,90 евро/кг. на временния пазар/
    Ягоди: 5 евро за 500 гр., 9 евро/ кг.
    Касис: 2,50 евро тарелката
    Банани: 2,20 евро/ кг.
    Ананас: 2,00 евро/ кг.
    Чушки: 2,80 евро/кг.
    Патладжани: 2,80 евро/кг.
    Краставици: 1 евро за брой
    Домати: 2,20 евро/кг., 4 евро за 2 килограма /1,95 евро/кг. на временния пазар/
    Салати: 0,80 евро за брой, 3 броя за 2 евро
    Чесън: 5 евро връзката
    Сирене Camembert: 3,30 евро
    Масло: 1,35 евро
    Калвадос: 25 евро
    Хляб: 3,20 евро за 600 гр., 3,70 евро/кг.

    Предимството на закрития пазар е в разнообразието – има всичко от хляб, сирене, масло през калвадос до живи зайчета и цветя. Съотнесено към България, предимството на Франция е в традициите и манталитета. Защото дори и продавачите да не са производители, а обикновени прекупвачи, те трудно биха си позволили да излъжат в цената или качеството.

    *Забележка: Със съдействието и снимките на Вергиния Веселинова.

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *