Спор за санкциите бави финансовата рамка на ЕС
Преговорите за многогодишната финансова рамка на ЕС се оказаха в задънена улица, след като Eвропейският парламент отхвърли компромисно предложение на германското председателство за върховенството на закона. Спорът е за начина, по който ще бъдат налагани санкции срещу онези държави-членки, които не се придържат към европейските ценности. „Никой да не си прави илюзиите, че ще отстъпим“, предупреди Манфред Вебер от ЕНП, председателят на най-голямата група в парламента. За Даниел Фройнд от Зелените компромисното предложение на германското председателство е разводнило възможността за спиране на евросредства: „Притеснявам се, че предложението на германското председателство вдига много високо летвата за налагане на санкции, така че те на практика да са невъзможни“, каза Даниел Фройнд. И припомни, какво е подкрепил Европейският парламент: „Европейската комисия открива процедура и тя може да бъде спряна само с квалифицирано мнозинство в Съвета на Е.“
Притесненията на Германия като ротационен председател в Съвета на ЕС са свързани с изтичащия срок за приемане на бюджета, а с него – и на помощите за преодоляване на икономическата криза в следствие на пандемията. Германският министър по европейските въпроси Михаел Рот се опита да успокои евродепутатите: „Разбира се, че говорим за принципите на правовата държава. Европейската комисия е централната институция, която следи това. Всичко, което Комисията досега е казала по темата, е изключително важно. Така че добре знаем, че при многогодишната финансова рамка не става дума само за бюджетни въпроси, а също така за независимостта на съдебната система, за ефективна борба с корупцията и за свободата на словото и плурализъм в медиите“, заяви Рот и се обърна с молба към депутатите: „Да преминем бързо към последния етап на преговорите и нека покажем, че по въпросите за върховенството на закона европейските лидери, Комисията и парламентът мислят и действат заедно.“
За голяма част от европейските депутати състоянието на демокрацията в Унгария и Полша е притеснително, а това изисква създаването на работещ механизъм за налагане на санкции. Даниел Фройнд от Зелените припомня примера с Унгария – наказателната процедура на Брюксел не доведе до обрат в политиката на премиера Виктор Орбан.“ Парите са единственият лост за оказване на влияние. Режимът на Виктор Орбан стъпва върху европейските средства, които отиват за приближените до властта.“