Търсят 70 000 IT специалисти
IT секторът може да осигури работа на още 70 000 кадри, твърдят от бранша. „В момента в сферата работят около 30 000 души, но заради бързото му разрастване непрекъснато се търсят нови служители.
„Можем да предоставим работа на 100 000 души”, даде смела прогноза председателят на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) Явор Джонев.
Справка в един от големите сайтове за обяви показва, че всяко четвърто предложение за работа е в сферата на информационните технологии. Над 4500 от публикациите, търсещи служители, предлагат препитание за програмисти, софтуерни инженери и компютърни техници. Недостигът на кадри идва от това, че все повече международни компании пренасят бизнеса си у нас. В същото време все по-малко от родните компютърджии избират да се реализират в България вместо в Германия или САЩ.
„За тях
не е изгодно да емигрират
защото тук получават високи заплати, а стандартът на живот е по-нисък в сравнение със западноевропейските страни”, обясни пред „Монитор” управителят на JobTiger Светлозар Петров.
Според Националния статистически институт през третото тримесечие на годината компютърните специалисти са най-високоплатените у нас. За периода юли-септември средната им заплата е била 1767 лв.
Според шефа на асоциацията на софтуерните компании Явор Джонев именно на IT сектора се дължи ръстът на БВП на страната през миналата година. Поради тази причина от бранша настояват държавата да определи развитието на индустрията с високодобавена стойност, в която е и IT секторът, като национален приоритет. От БАСКОМ предлагат да бъде възобновена професията „програмист”, за която да се обучават учениците между 9-и и 12-и клас. „Идеята е след часовете децата да посещават центрове, в които да имат
допълнителни квалификационни курсове
След завършването им ще получават диплома за програмисти, която да им даде шанс за реализация”, обясни Джонев.
Според експерти през следващата година освен компютърни специалисти на пазара на труда ще се търсят и служителите в кол центрове и финансисти. „Заплащането е много атрактивно, но това, което спира кандидатите, е липсата на езикови познания”, обяснява специалистът по подбор на персонала Светослава Илиева. Служителите в кол центровете консултират клиенти на компанията си срещу 1500 лв. месечно, а ако знаят някой скандинавски език, възнаграждението скача двойно. Работа ще има и за обслужващия персонал с оглед на многото търговски центрове, които се отварят в страната, твърдят от бизнеса. Продавач-консултантите обаче не трябва да се надяват на увеличение на заплатите, които и през следващата година ще са между 600 лв. и 700 лв. „Структурата на пазара на труда показва, че над 60% от работните места са в обслужващата сфера, т.е. за тях не се изисква висока квалификация, но и възнагражденията не са високи”, твърди началникът на дирекция „Осигурителни отношения” в Българската стопанска камара (БСК) Григор Димитров. Анализ на бизнес организацията за пазара на труда у нас показва, че през последните 5 г. най-голям ръст на наетите има в сферата на търговията и услугите. С 35% са намалели работещите машинни оператори и монтажисти. За 5 г. търсенето на персонал за административни дейности е намаляло с 22 на сто.