Българи работили в Германия дължат 100 хил. евро за осигуровки
Десет българи и фирми, работили и осъществявали дейност в Германия, дължат общо 102955 евро на германското социално осигуряване. Това става ясно от преписките, които са постъпии в столичната дирекция на НАП за събиране на дължимите осигурителни вноски.
Сумите се дължат от български физически и юридически лица, които в минал период са работили или осъществявали дейност на територията на Германия, но не са внасяли задължителните осигурителни вноски.
Според регламента на Европейската икономическа общност, събирането на суми за осигурителни вноски се осъществява по разпоредбите на националното законодателство на държавата, на чиято територия се извършва събирането. Тоест столичната дирекция на НАП ще събира тези чужди вземания.
Административното сътрудничество в границите на ЕС предвижда механизми, които улесняват събирането на публичните вземания. Всяка страна – членка на ЕС може да отправи запитване до друга държава от ЕС с искане за предоставяне на информация относно имущественото състояние, налагане на обезпечителни мерки и осъществяване на принудително събиране от длъжник, който живее на нейна територия, както и за предприетите действия по молбата за взаимна помощ.
В столичната дирекция на НАП например редовно има запитвания от чужди данъчни администрации за български граждани, живеещи в чужбина. Запитванията са свързани със статута им на „местно лице”, декларирани доходи, платени данъци, осигуровки и др.
Обичайна практика е вече и обменът на информация между НАП и други страни членки в хода на ревизии. Инспекторите по приходите обикновено питат чуждите администрации за придобити имоти от българи в съответната държава, превозните им средства, банковите сметки и т. н.
В същото време столичните инспектори са започнали проверка на чужденците, които са придобили имоти в страната и ги отдават под наем. Европейските граждани, въпреки че не са със статут „местно лице”, дължат данъци за доходите си, с източник в България. Най-типичен пример за такъв вид доходи са доходите от наем на имот, разположен на територията на България. Обикновено тези лица имат пълномощници в България, но в някои случаи, за да се осъществи контакт с тях се търси съдействието на съответната чужда данъчна администрация.